Aktuálně

7. 9. 201710:57

Premiér Sobotka: Vláda zlepšila výběr daní, zamezila šedé ekonomice a po 21 letech skončil rozpočet přebytkem

Předseda vlády Bohuslav Sobotka se 7. září sešel s ministrem financí Ivanem Pilným. Na bilanční schůzce hodnotili splněné priority resortu. Jde o osmé bilanční jednání předsedy vlády.

„Naše vláda prosazením komplexu účinných opatření zásadně zlepšila výběr daní. Díky naší zodpovědné rozpočtové politice se nám podařilo dodržet Maastrichtská kritéria a postupně snižovat schodek státního rozpočtu, od roku 2014 klesl o 6,9 procentního bodu, oproti roku 2013 klesl o 70 miliard korun. V roce 2016 skončil dokonce poprvé od roku 1995 přebytkem ve výši 61,8 miliardy korun,“ zhodnotil předseda vlády Bohuslav Sobotka činnost Ministerstva financí.

Vláda byla z hlediska hospodaření úspěšná i v boji proti šedé ekonomice. Zpřísnila se legislativa, byly zavedeny elektronická evidence tržeb a kontrolní hlášení a začala fungovat také daňová kobra. I díky těmto opatřením a také díky vládní podpoře ekonomického růstu rostl každý rok výběr daní, i proto se rozpočtové schodky každý rok snižovaly. 

„Hlavním úkolem ministra financí Pilného je nyní příprava rozpočtu na rok 2018. V rozpočtu je třeba najít dostatek finančních prostředků na zvýšení platů ve veřejném sektoru o 10 procent a učitelů o 15 procent, které plánujeme od listopadu 2017. Zároveň je třeba počítat s dalším zvyšováním platů v příštím roce,“ doplnil předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Vláda dostane do voleb ještě několik informací o činnosti daňové správy. Jsem rád, že vláda dostane na stůl informaci o kontrolách firemních korunových dluhopisů a analýzu využívání institutu zajišťovacích příkazů,“ uvedl premiér Sobotka. 

Hlavní splněné závazky vlády Bohuslava Sobotky v oblasti financí