EN

Vláda České republiky

Vláda schválila historicky první Fiskálně-strukturální plán ČR

Dne 16. října schválila vláda na svém jednání historicky první Fiskálně-strukturální plán ČR. Povinnost vypracovat tento plán mají na základě legislativy EU všechny členské státy. Plán pokrývající období následujících 4 let obsahuje vedle fiskálních závazků i důležité investice a reformy, které zohledňují společné priority EU a které pomohou posílit odolnost a konkurenceschopnost české ekonomiky. V návaznosti na schválení vládou byl plán zaslán Evropské komisi k posouzení. Následně bude plán schvalovat Rada EU.

Plán byl vypracován Ministerstvem financí a Úřadem vlády, ve spolupráci s rezorty gesčně odpovědnými za jednotlivá reformní či investiční opatření. Vedle standardního mezirezortního připomínkového řízení proběhl v rámci přípravy i diskuzní kulatý stůl, který se uskutečnil v prostorách Úřadu vlády v hybridním formátu s možností on-line připojení dne 17. září. Stejně jako v případě kulatých stolů k Národnímu programu reforem v předchozích letech, i tento kulatý stůl proběhl za účasti hospodářských a sociálních partnerů, zástupců ministerstev, neziskových organizací i Parlamentu ČR.

Vzhledem k předpokladu Ministerstva financí, že schodek veřejných financí nepřekročí v nadcházejících letech 3 % HDP a dluh zůstane pod hranicí 60 % HDP, je pro ČR proces přípravy plánu méně náročný než pro jiné členské státy. Vedle fiskálního závazku v podobě tzv. dráhy čistých výdajů obsahuje plán obsahuje reformy a investice, které mají přispět k naplnění doporučení Rady pro ČR a také k plnění klíčových priorit EU, včetně budování digitální, udržitelné a odolnější budoucnosti, posílení konkurenceschopnosti a strategické autonomie EU. Tato strukturální část plánu je rozdělena do 4 kapitol: 4.1 Dekarbonizace, 4.2 Sociální systémy, 4.3 Vzdělávání, trh práce a podpora bydlení a 4.4 Moderní veřejná správa, digitalizace.

Tento střednědobý plán nahrazuje Národní program reforem a Konvergenční program, tedy dokumenty dosud každoročně připravované v rámci evropského semestru. Ke změnám v rámci evropského semestru dochází v návaznosti na komplexní reformu správy ekonomických záležitostí EU (New economic governance framework).

V návaznosti na schválení vládou byl plán zaslán Evropské komisi k posouzení. Rada by pak plán měla schválit dle předpokladů v prosinci či v lednu. Působnost plánu je na 4 roky, konkrétně tedy na období 2025 až 2028. Počátkem příštího roku pak budou zahájeny práce na každoroční Výroční zprávě o plnění Fiskálně strukturálního plánu.