Záznam ze zasedání Rada vlády pro rovnost žen a mužů ze dne 1. října 2024
Praha, 1.října 2024 - Třetí letošní zasedání Rady vlády pro rovnost žen a mužů (dále „Rada“) se konalo v úterý 01. října 2024. Rada vyjádřila podporu kampani proti sexuálnímu obtěžování v dopravě. Podnět navazuje na nedávnou kampaň organizace Konsent a Magistrátu hlavního města Prahy, na které se podílel Odbor rovnosti žen a mužů. Zároveň Rada doporučila realizaci obdobných osvětových kampaní týkající se sexuálního obtěžování v dopravě dalším územním samosprávným celkům. Rovněž byla představena zpráva organizace MUMDOO s názvem „Flexibilní práce: příležitosti pro české rodiče, firmy i ekonomiku“, jejíž výsledky se týkají zapojení rodičů malých dětí zpět do trhu práce. Členky a členové Rady se shodli na podpoře a potřebě zvýšit dostupnost služeb péče o děti a zvýšit nabídku částečných úvazků a flexibilních forem práce.
Řízením jednání Rady byla pověřena zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.
Projednané body:
- Plnění úkolů a usnesení z předchozích jednání rady, informace o činnosti sekretariátu
- Plnění úkolů a usnesení
- Legislativní úkoly v gesci sekretariátu Rady
- Charta proti domácímu násilí
- Vyhodnocení Fóra rovnosti žen a mužů 2024
- Jmenování místopředsedkyně Rady vlády pro rovnost žen a mužů
- Podněty výnorů a pracovních skupin Rady
- Podnět Výboru pro prevenci domácího násilí a násilí na ženách k novele zákona o soudech a soudcích (tzv. lex Anička)
- Podnět Výboru pro prevenci domácího násilí a násilí na ženách ke kampaním k prevenci sexuálního obtěžování v dopravě
- Podnět Výboru pro sociální politiku, rodinu a péči k výpočtu dávky peněžité pomoci v mateřství u druhého a dalších dětí
- Podnět Výboru pro sociální politiku, rodinu a péči k valorizaci platů ve veřejném sektoru
- Sběr a publikace dat členěných dle pohlaví ze strany ČSÚ – aktuální stav
- Strategie rovnosti žen a mužů na léta 2021-2030 („Strategie 2021+“)
- Informace o aktualizaci Strategie 2021+
- Informace o zprávě o rovnosti žen a mužů a zprávě o plnění Strategie 2021+
- Flexibilní práce: příležitosti pro české rodiče, firmy i ekonomiku (zpráva MUMDOO)
- Různé
- Fiskálně-strukturální plán České republiky pro období 2025 až 2028
V rámci bodu 2 programu Rady byly členky a členové informováni o vývoji plnění úkolů a usnesení z předchozího květnového jednání a o podepisování Charty proti domácímu násilí. V současné době má Charta více než 40 signatářů. Zároveň se odehrála diskuze o jmenování nové místopředsedkyně Rady vlády pro rovnost mužů a žen. Výsledek hlasování je takový, že Rada vlády pro rovnost žen a mužů doporučuje předsedovi Rady, aby místopředsedkyní jmenoval Evu Lukešovou, předsedkyni České ženské lobby.
Rada rovněž odsouhlasila usnesení týkající se novely zákona o soudech a soudcích (tzv. lex Anička). Návrh zákona zpřesňuje povinnost soudců a soudkyň průběžně dbát o svou odbornou úroveň – zavádí tzv. individuální plány vzdělávání. Návrh zákona dále směřuje ke zvýšení rozsahu a kvality pomoci obětem trestných činů.
Dále v bodě 3 programu Rady bylo odsouhlaseno usnesení týkající se valorizace platů ve veřejném sektoru. V rámci něho Rada upozorňuje na negativní dopady propadu reálné hodnoty platů za poslední 3 roky, zejména na ženy, které jsou zaměstnané ve veřejném sektoru.
Rada se rovněž věnovala sběru a publikaci dat členěných dle pohlaví Českého statistického úřadu (ČSÚ). Navazovala tím na dopady snížení personálních kapacit ČSÚ ve vztahu k tzv. genderovým statistikám. Na následných jednáních ČSÚ ujistil, že dostupnost dat členěných dle pohlaví zůstane zachována v rozsahu odpovídajícím ročence Zaostřeno na ženy a mužů. Tato ročenka už ale nebude publikována fyzicky a bude nahrazena online publikací.
Dalším bodem na programu Rady byly informace ohledně aktualizace Strategie 2021+. Ta byla dne 02.10.2024 schválena vládou ČR. V rámci aktualizace Strategie došlo k zohlednění socioekonomického vývoje v posledních letech, zohlednění rozvoje využívání umělé inteligence i doporučení OECD adresovaných České republice. V rámci aktualizace je rovněž reflektovaná zkušenost z dosavadního plnění Strategie, ať už šlo o odstranění splněných opatření, vyjmutí opatření, která byla identifikována jako duplicitní, či reformulaci opatření za účelem dosažení větší srozumitelnosti. Aktualizovaná Strategie má 373 opatření, což je pokles o 62 oproti původní verzi Strategie.
Poslední bod programu se týkal Fiskálně-strukturálního plánu České republiky pro období 2025 až 2028. Dokument informuje o plánovaných strukturálních reformách a dalších klíčových opatřeních za účelem zajištění udržitelnosti zadlužení veřejných financí. Návrh fiskálně-strukturálního plánu obsahuje i kapitolu věnující se trhu práce, kde ke klíčovým opatřením patří podpora dostupnosti služeb péče o děti či podpora částečných úvazků. V rámci meziresortního připomínkového řízení navrhla zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková Ministerstvu financí doplnění některých částí textu o hledisko rovnosti žen a mužů.
Rada vlády pro rovnost žen a mužů na svém zasedání 1.října 2024 schválila tato usnesení:
Usnesení č.10/2024
Rada vlády pro rovnost žen a mužů doporučuje předsedovi Rady, aby místopředsedkyní Rady jmenoval Evu Lukešovou, předsedkyni České ženské lobby.
Usnesení č. 11/2024
Rada vlády pro rovnost žen a mužů
- doporučuje Ministerstvu spravedlnosti ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí, Úřadem vlády ČR, Ministerstvem vnitra, dalšími relevantními ministerstvy a organizacemi poskytujícími pomoc obětem trestných činů předložit do poloviny příštího roku samostatnou meziresortní strategii pomoci obětem trestných činů;
- doporučuje Ministerstvu spravedlnosti vyčlenit ve svém rozpočtu finanční prostředky na dotační podporu služeb pro oběti trestných činů alespoň ve výši 14,2 mil. Kč a snížit podíl spolufinancování;
- doporučuje ministru spravedlnosti a zmocněnkyni vlády pro lidská práva zahájit jednání s poslanci a poslankyněmi o předložení pozměňovacího návrhu zahrnující úpravu § 12 odst. 1 písm. b) zákona č. 59/2017 Sb., o použití peněžních prostředků z majetkových trestních sankcí uložených v trestním řízení tak, aby příjmy z majetkových trestních sankcí alokované pro poskytovatele služeb obětem dosahovaly 10 %.
Usnesení č. 12/2024
Rada vlády pro rovnost žen a mužů
- vítá realizaci kampaně Magistrátu hlavního města Prahy k prevenci sexuálního obtěžování v dopravě;
- doporučuje zmocněnkyni vlády pro lidská práva, aby doporučila Ministerstvu dopravy a územním samosprávným celkům realizovat obdobné kampaně k prevenci sexuálního obtěžování v dopravě.
Usnesení č. 13/2024
Rada vlády pro rovnost žen a mužů
- upozorňuje na negativní dopady propadu reálné hodnoty platů za poslední 3 roky, zejména na ženy;
- upozorňuje na význam dostupných veřejných služeb a veřejné správy na kvalitu života v ČR;
- doporučuje vládě ČR navýšit platové tarify od 1. ledna 2025 alespoň o 10 % a zajistit odpovídající navýšení objemu prostředků na platy ve výši alespoň 8 % ve státním rozpočtu na rok 2025.