INFORMACE - Příprava pro občany národnostních menšin k přijetí do služebního poměru příslušníka Policie ČR
I N F O R M A C E
pro zástupce národnostních menšin o dalším pokračování v realizaci pilotního projektu „Příprava pro občany národnostních menšin k přijetí do služebního poměru příslušníka Policie ČR“.
Na základě rozhodnutí ministra vnitra byl v roce 1999 zpracován pilotní projekt „Příprava pro občany národnostních menšin k přijetí do služebního poměru příslušníka Policie ČR“. Projekt byl vypracován na základě předchozích zkušeností s plněním vládního usnesení č.686/1997, ve kterém se hovoří o přístupu romských uchazečů ke studiu na středních policejních školách. Pilotní projekt se netýká jenom romských občanů, ale i občanů dalších národnostních menšin, neboť je odvozen od předpokladu integrace České republiky do evropských struktur, kdy do služebního poměru budou přijímáni nejen Romové, ale i občané dalších národnostních menšin.
Pilotní projekt tvoří tyto vzdělávací programy:
-
Příprava pro občany národnostních menšin k přijetí do služebního poměru příslušníků Policie ČR (přípravný kurz)
-
Základní odborná příprava (u policistů, kteří dosáhli úplného středního vzdělání, tzv. „maturanti“)
-
Přípravný pětiměsíční kurz pro občany národnostních menšin ( u policistů, kteří nedosáhli úplného středního vzdělání – dále jen „nematuranti“)
-
Střední policejní škola MV v Brně garantuje, z rozhodnutí ministra vnitra, realizaci vzdělávacích programů, zejména pak organizaci a realizaci přípravného kurzu. Jak vyplývá z předběžného průzkumu a dosavadních zkušeností, aktuálním problémem v rámci přijímacího řízení je fyzická a psychická způsobilost (úroveň intelektu a osobních schopností) zájemců o službu u Policie ČR. Proto je tímto směrem orientován výchovně vzdělávací proces a obsah čtyřtýdenního přípravného kurzu, který tak napomůže uchazečům vytvořit předpoklady úspěšného zvládnutí podmínek přijímacího řízení k Policii ČR. Důraz je kladen především na fyzickou a psychickou přípravu.
Dosud proběhlo šest přípravných kurzů, které úspěšně absolvovalo 23 uchazečů. Další přípravný kurz, v pořadí již sedmý, bude zahájen 7. července 2003 za předpokladu, že bude dostatečný počet zájemců.
Absolventi kurzu, kteří splní všechny zákonné podmínky a budou přijati do služebního poměru, budou dále studovat ve Střední policejní škole v Brně v takové formě studia, která naváže na jejich nejvyšší dosažené vzdělání :
-
u „maturantů“ - dvanáctiměsíční základní odborná příprava
-
u „nematurantů“- pětiměsíční kurz pro občany národnostních menšin s následným nástavbovým 24-měsíčním studiem oboru Policejní činnost zakončeným maturitní zkouškou
Pro úspěšné absolventy kurzu jsou zajištěna volná systemizovaná pracovní místa u Policie ČR.
Podmínky pro zařazení do kurzu
1. Uchazeč splňuje podmínky pro přijetí do služebního poměru dle § 3 zák. č.186/92 Sb.
Do služebního poměru může být dle zákona č. 186/1992 Sb. přijat občan České republiky starší 18 let, který:
-
je bezúhonný,
-
splňuje kvalifikační předpoklady stanovené pro výkon funkce, do které má být ustanoven; výjimku lze učinit pouze na základě rozhodnutí ministra,
-
je fyzicky, zdravotně a duševně způsobilý pro výkon služby,
-
vykonal základní nebo náhradní vojenskou službu, pokud podléhá branné povinnosti,
-
úspěšně absolvoval přijímací řízení.
2. Uchazeč je plavec.
Co je třeba udělat?
V případě zájmu o práci u Policie ČR musí uchazeč podat písemnou žádost o přijetí do služebního poměru k Policii ČR (psanou volnou formou není na to tiskopis) a k žádosti připojit tyto doklady a materiály :
občanský průkaz životopis výpis z Rejstříku trestu (nesmí být starší 3 měsíců) rodný list vysvědčení ze základní školy, výuční list, doklady o absolvování vojenské základní (náhradní) služby Žádost spolu s příslušnými doklady je třeba podat co nejdříve, nejpozději však do 6. června 2003 na příslušné Okresní ředitelství Policie ČR ( personalistovi pověřenému výběrem) podle místa trvalého bydliště uchazeče.
Tuto informaci předáváme s tím, abyste mohli objektivně informovat případné uchazeče a se vší vážností se podílet na systematickém výběru vhodných uchazečů z řad Vaší národnostní menšiny a tak zvýšili počet romských policistů u Policie ČR. Jak vypadá situace, tak se s největší pravděpodobností bude jednat o poslední přípravný kurz vzhledem k tomu, že dojde ke přijetí nového zákona o služebním poměru příslušníků Policie ČR.
659 65 BRNO
tel.: 543 544 217 (216,219) - JUDr. Mgr. Josef Jager
mobil: 606 750 631