Vyhlášení dotačního řízení na rok 2025 v rámci dotačního programu Prevence sociálního vyloučení a komunitní práce
Úřad vlády ČR zveřejňuje dne 12. září 2024 výzvu k podání žádosti o poskytnutí dotace v rámci dotačního programu Prevence sociálního vyloučení a komunitní práce pro rok 2025, čj. 44103-2024-UVCR
Věcné zaměření Výzvy k podání žádosti o poskytnutí dotace a účel dotace
Dotace v programu Prevence sociálního vyloučení a komunitní práce se poskytuje na projekty, jejichž účelem je poskytnout podporu a pomoc Romům s cílem předcházet sociálnímu vyloučení a odstraňovat jeho důsledky. Z programu lze podpořit projekty využívající principy komunitní práce, včetně komunitního organizování, tj. projekty poskytující podporu Romům k získávání dovedností řešit svoji situaci vlastními silami, s podporou dalších osob nebo společným úsilím dané komunity mj. vedoucí ke zlepšení sousedských vztahů a zvýšení jejich občanské participace.
Program dále přispívá k dosahování cílů a realizaci opatření vymezených ve Strategii romské integrace 2021–2030.
Pro rok 2025 budou v souladu s čl. 2 odst. 2 Směrnice vedoucího Úřadu vlády České republiky č. 12/2024 o poskytování neinvestičních dotací k financování programů v oblasti lidských práv a ve vazbě na aktuální společenskou potřebu upřednostněny (tzn. bodově zvýhodněny – blíže viz příloha č. 5) projekty, které se zaměřují na:
a) Prevence a potírání domácího a genderově podmíněného násilí Romů se zaměřením zejména na práci s obětmi domácího a genderově podmíněného násilí a práci s původci násilí. Téma bude upřednostněno (tj. bodově zvýhodněno) v návaznosti na strategický cíl „Zajistit řešení domácího a genderově podmíněného násilí v romských rodinách a mezi romskými LGBTIQ+“, konkrétně opatření F.6.1 Činnost mezioborového týmu, který aktivně řeší případy domácího a genderově podmíněného násilí v romských rodinách a mezi romskými LGBTIQ+ osobami včetně podpory zaměřené na posílení kapacit a odborného zázemí příslušných organizací. Součástí projektů mohou být také aktivity vedoucí k posílení kapacit a odborného zázemí pro spolupráci neziskových a dalších organizací ve prospěch odhalování, řešení, prevenci a zejména pak práci s obětmi domácího a genderově podmíněného násilí.
b) Aktivity související s tématem duševního zdraví, vzděláváním a prevencí v oblasti zdraví (např. zajištění lékařské pomoci, pomoc při registraci u lékařů, asistence při domáhání se práv pacienta, plánované rodičovství, zdravý životní styl, preventivní prohlídky a screeningy, prevence užívání drog a závislostního chování apod.), včetně výzkumných a analytických činností. Téma bude upřednostněno (tj. bodově zvýhodněno) v návaznosti na strategický cíl „Zlepšit přístup ke zdravotní péči a participaci na péči o zdraví mezi Romy“ a strategický cíl „Zajistit data o situaci Romů“, konkrétně opatření F.2.3 Podpora aktivit zaměřených na vzdělávání a prevenci v oblasti zdraví (např. plánované rodičovství, zdravý životní styl, preventivní prohlídky a screeningy, prevence užívání drog a závislostního chování apod.); opatření F.3.1 Realizace reprezentativních kvantitativních výzkumů zaměřených na zdraví a péči o zdraví u Romů v ČR a opatření G.3.9. Realizovat výzkum zaměřený na prevalenci duševních onemocnění v romské populaci, detekci rizikových a protektivních kovariátů, stigmatizaci, přístup k odborné péči a porozumění konceptu duševního onemocnění v romské populaci obecně.
c) Informační a osvětové aktivity za účelem zvýšení účasti romských voličů ve volbách, a akcí povzbuzující vyšší zastoupení Romů ve volených a jmenovaných funkcích. Téma bude upřednostněno (tj. bodově zvýhodněno) v návaznosti na strategický cíl „Zvýšit aktivní účast Romů v rozhodovacích procesech na místní, regionální a národní úrovni“, konkrétně opatření A.1.5 Podpora aktivit na posílení účasti Romů ve volbách.
Dotace není určena na financování činností dle zákona č. 108/2006 Sb., zákon o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů.
Předkládané projekty musí být v souladu se Zásadami dlouhodobé Koncepce romské integrace do roku 2025, Strategií rovnosti, začlenění a participace Romů (Strategie romské integrace) 2021–2030 schválená usnesením vlády ze dne 10. května 2021 a na ni navazujícími koncepčními, strategickými a dalšími veřejnými dokumenty, a komunitními plány nebo strategickými či koncepčními materiály obcí, na jejichž území se projekt realizuje, které se vztahují k integraci, resp. sociálnímu začleňování Romů.
Projekty by měly podporovat a vytvářet tzv. multidisciplinární přístupy, spolupráci různých institucí na formální i neformální úrovni či posilovat aktivní role obcí v prevenci sociálního vyloučení a zavádění a realizaci komunitní práce.
Lhůta pro podání žádosti
Žádost musí být elektronicky podána ve webové aplikaci https://dotace-lidskaprava.vlada.cz/ nejpozději do 14. října 2024.
Krycí list musí být doručen do 5 dnů od elektronického podání žádosti ve webové aplikaci.
Informace o programu podává Mgr. Denisa Černohousová, e-mail: denisa.cernohousova@vlada.gov.cz, tel.: +420 602 541 320.
Přílohy
Výzva k podání žádosti o poskytnutí dotace v rámci dotačního programu Prevence sociálního vyloučení a komunitní práce, čj. 44103-2024-UVCR.
Součástí této výzvy jsou tyto přílohy:
- Návod k vyplnění rozpočtu projektu;
- Informace o cenách obvyklých týkajících se zařízení a vybavení pořizovaných z poskytnuté dotace pro rok 2025;
- Návod k registraci do webové aplikace;
- Informace o možnosti zahrnutí práce dobrovolníků do spolufinancování projektu;
- Kritéria formálního a věcného hodnocení žádosti;
- Odvody za porušení podmínek a povinností při čerpání dotace;
- Formulář Přehledu výstupů projektu;
- Vzor vyplněného Přehledu výstupů projektu;
- Vzor vyplněného rozpočtu projektu;
- Jednací řád Komise;
- Směrnice vedoucího Úřadu vlády České republiky č. 12/2024 o poskytování neinvestičních dotací k financování programů v oblasti lidských práv.