TZ: Otrávené drinky, neviditelné oběti: Drink spiking se týká i Česka
Bez souhlasné podání omamné látky do nápoje (drink spiking) za účelem sexualizovaného násilí je problémem, který se týká i Česka. Kulatý stůl pořádaný organizací Beat Sexism a Úřadem vlády přinesl pohled na dosud neprobádaný fenomén. O drink spikingu se v Česku zatím příliš nehovoří a k jeho výskytu chybí reprezentativní data.
Organizace Beat Sexism na kulatém stole představila výsledky dotazníkového šetření zaměřeného na drink spiking. Výsledky šetření potvrdily přítomnost drink spikingu v Praze v počtu minimálně řádu stovek případů. Získaná data ukazují, že nejohroženějšími skupinami jsou ženy a mladí lidé. Z výsledků rovněž vyplývá, že nejde o ojedinělý výskyt, ale o reálné riziko, které vyžaduje pozornost a systematické řešení.
„Pomoc obětem sexualizovaného násilí patří k prioritám vlády. Prosadili jsme již nápravu definice znásilnění, zavedení specializace soudů na případy sexualizovaného násilí a podporujeme specializované služby. V rámci revize rámcového vzdělávacího programu pro základní školy jsme také posílily důraz na sexuální výchovu a vzdělávání ke zdravým partnerským vztahům. V praxi ale nadále narážíme na neřešené problémy a fenomén drink spikingu je jedním z nich. Je zřejmé, že ke znásilnění a sexualizovanému násilí po podání omamných látek v Česku dochází. Zarážející je, jak snadno jsou podobné látky dostupné i skutečnost, že návody na drink spiking se snadno šíří na sociálních sítích. Proto je potřeba začít se tomuto fenoménu důsledně věnovat,“ říká zmocněnkyně vlády pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové.
„Drink spiking je reálný a závažný problém, který v českém prostředí dlouhodobě přehlížen. Chybí data, oběti často nenahlásí incident, legislativa na něj nereaguje dostatečně. Tento stav však nemusí být trvalý. Inspiraci můžeme čerpat například z Velké Británie, kde drink spiking řeší systémově – zavádějí nový trestný čin, školí personál barů a posilují dohled policie. I Česká republika má možnost přijmout podobná opatření, přizpůsobená našim podmínkám. V Beat Sexism jsme připraveni vést další debaty, aby k těmto změnám mohlo dojít,“ vyjádřila se zakladatelka organizace Beat Sexism Blerta Sejdija.
„Naše pilotní data ukazují, že drink spiking není ojedinělý problém. Třetina respondentů a respondentek šetření má osobní zkušenost s drink spikingem – nejčastěji v barech, klubech či na soukromých večírcích. Incidenty často nejsou hlášeny, oběti situaci dále neřeší a pokud už je řeší, svěřují se s ní většinou rodině a blízkým osobám. Jde o reálné riziko, které zatím systémově není řešeno. Proto chceme naši explorativní studii rozšířit na celou Českou republiku. Teprve rozsáhlý, reprezentativní výzkum nám umožní získat celorepubliková zobecnitelná data, která mohou sloužit jako základ pro účinnou prevenci, edukaci i změny legislativy,“ uvedla provozní ředitelka organizace Beat Sexism Veronika Šimková.
„V našem centru Port se s příběhy žen, kterým do pití před sexuálním útokem někdo hodil omamnou látku, setkáváme. Pro tyto oběti je zážitek se sexuálním útokem obzvláště traumatizující, protože si okolnosti nepamatují a nejistota ohledně toho, co se vlastně událo, je nesmírně trýznivá. Uvedení do stavu omezeného vědomí samozřejmě také zásadně ovlivňuje ochotu obětí obrátit se na policii. Proto v centru Port služby poskytujeme všem obětem bez ohledu na to, zda se rozhodnou sexuální útok či znásilnění ohlásit na policii,“ dodává Jitka Poláková, ředitelka centra Port.
„Policie České republiky samostatně neeviduje případy spojené s tzv. drink spiking. Oběť takového jednání může mít znaky opilosti, a proto pokud do té doby pila jen nealkoholické nápoje, je na místě zavolat si pomoc nebo požádat někoho o pomoc, a to velmi rychle. V rámci prevence je nutné hlídat si své sklenice, kupovat si pití sám/sama a pokud jsem svědkem toho, že někdo někomu něco dává do sklenice, měl by učinit oznámení a policie k tomu přijme opatření. S ohledem na provedení rychlého toxikologického zkoumání z důvodu prokázání přítomnosti látky v těle, je velmi vysoká latence těchto případů,“ doplnila pplk. Pavla Vantuchová, z Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování, Policejní prezidium ČR.
V rámci šíření osvěty, která navazuje na výsledky dotazníkového šetření, byl rovněž představen projekt videokampaně od Beat Sexism. Tato kampaň vznikla s cílem zvýšit povědomí o fenoménu drink spiking a jeho důsledcích. Video můžete shlédnout zde: Otrávené drinky, neviditelné oběti: Drik spiking se týká i ČR.
Data, která vyplývají z dotazníkového šetření:
- Z celkem 1041 přijatých odpovědí má osobní zkušenost s drink spikingem 336 osob (32,3 %), z čehož více než 91,1 % tvoří osoby identifikující se jako ženy.
- Z těch, kteří osobní zkušenost s drink spikingem mají, jí nejvíce zažilo ve věku mezi 19 a 24 lety (44,9 %), dále je také silně zastoupeno věkové rozmezí od 16 do 18 let (33 %).
- Do osmnácti let (včetně) zkušenost s drink spikingem zažilo 38,4 % z těch, kteří osobní zkušenost uvádějí.
- Z celkového počtu účastnictva výzkumu zná někoho dalšího, kdo má s drink spikingem zkušenost, zhruba polovina (50,4 %).
Kontaktní osoba: Kateřina Šabatové, Odbor rovnosti žen a mužů Úřadu vlády ČR, e-mail: katerina.sabatova@vlada.gov.cz, tel.: 602 331 455.