Jednání Pracovní skupiny k porodnictví za účasti náměstkyň ministra zdravotnictví
Minulý týden proběhlo první letošní prezenční jednání Pracovní skupiny k porodnictví. Jednání se zúčastnily i náměstkyně ministra zdravotnictví Helena Rögnerová a Alena Šteflová. Pracovní skupina se zaobírala zejména dopady mimořádných opatření v souvislosti s covid-19 a otázkou úhrad péče porodních asistentek z veřejného zdravotního pojištění.
V první části jednání náměstkyně Alena Šteflová představila výsledky kvantitativního výzkumu Názory žen na místa pro porod, který si nechalo Ministerstvo zdravotnictví zpracovat v souvislosti s rozvojem konceptu center porodní asistence. Uvedla, že podle výzkumu na tento koncept pozitivně reaguje dvoutřetinová většina žen. V současné době ministerstvo finalizuje návrh metodického doporučení k centrům porodní asistence, který by měl v létě vyjít ve Věstníku Ministerstva zdravotnictví.
Poté krátce představila činnost Národní komise pro kojení (dále jen „NKK“). Diskuze k tomuto bodu však již proběhla bez její účasti. Doplňující otázky, které členky a členové pracovní skupiny vznesli k činnosti NKK a způsobu, jakými ministerstvo plánuje v ČR implementovat iniciativu WHO/UNICEF Baby-friendly Hospital Initiative z roku 2018, budou náměstkyni Šteflové na její návrh zaslány dodatečně k písemnému zodpovězení. Součástí souboru otázek budou i dotazy na potenciální střety zájmů některých členů a místopředsedkyně NKK a porušování Mezinárodního kodexu marketingu náhrad mateřského mléka WHO a UNICEF v době pandemie.
V další části jednání se pracovní skupina vrátila k reflexi dopadů mimořádných opatření v souvislosti s covid-19 včetně plošného zákazu přítomnosti otců a blízkých osob u porodu, který projednávala per rollam bezprostředně po jeho zavedení.
S náměstkyní ministra zdravotnictví pro ekonomiku a zdravotní pojištění Helenou Rögnerovou následně skupina projednávala omezení úhrad péče porodních asistentek z veřejného zdravotního pojištění a návrhy řešení, jak tento nevyhovují stav, který negativně ovlivňuje nejen samotné porodní asistentky, ale především příjemkyně péče, změnit. Na jednání naváže v dalším pololetí pracovní schůzka s Odborem cen a úhradových mechanismů Ministerstva zdravotnictví.