EN

Vláda České republiky

Stránka byla přesunuta do archivu

56. zasedání Komise OSN pro narkotika ve Vídni



Ve dnech 11. – 15. března 2013 se ve Vídni konalo 56. zasedání Komise OSN pro narkotika (CND); bylo schváleno 16 rezolucí. Jednu z nejvýznamnějších rezolucí prosadila Česká republika.

Česká rezoluce k HIV, francouzská k drogám v Západní Africe a ruská k Pařížskému paktu byly nejdůležitějšími dokumenty přijatými na 56. zasedání CND. CND rovněž schválila doporučení WHO k přísnějšímu režimu látky GHB (lék proti narkolepsii), ale odmítla se zabývat dalším doporučením WHO - zmírnit režim zacházení s dronabinolem (syntetický cannabinoid, lék např. proti roztroušené skleróze).

Česká republika se do jednání CND aktivně zapojila prosazením návrhu rezoluce vyzývající ke splnění cíle Politické deklarace k HIV/AIDS snížit přenos HIV injekčním užíváním drog do roku 2015 o 50 %. Rezoluci sepsala a prosadila Stálá mise ČR při OSN. Jako spolupředkladatelé se připojily státy Izrael, Rumunsko a Německo. Později se připojila celá EU, jejímž jménem rezoluci formálně předložilo v rámci svého předsednictví Irsko. Vyjednávání však nadále řídila ČR.

Dále ČR vystoupila v rámci kulatého stolu k tématu prevence - jako nástroje ke snižování světového problému drog v rámci přístupu založeného na vědeckém poznání.

ČR spolupořádala tři tzv. “side events” na téma law enforcement ve spolupráci s International Drug Policy Consorcium a Harm Reduction Coalition.

ČR také svolala schůzku národních protidrogových koordinátorů za ČR, Rakousko, Německo, Maďarsko, Polsko a Slovensko k nelegální výrobě a obchodu s pervitinem, na které upozornila okolní země na nový fenomén velkovýroby pervitinu a rozšíření poptávky po této droze za české hranice, zejména do Německa. Informovala o českých opatřeních proti výrobě pervitinu a požádala zúčastněné o sladění podmínek prodeje léků obsahujících pseudoefedrin, které slouží k výrobě drogy.

Česká republika byla na jednání reprezentována delegací zástupců Úřadu vlády České republiky, Ministerstva zahraničních věcí, Ministerstva zdravotnictví, Ministerstva práce a sociálních věcí, Ministerstva financí a Celní správy České republiky, kterou vedl národní protidrogový koordinátor Mgr. Jindřich Vobořil.

Na “side events” vystupovali za ČR národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil a zástupce Stálé mise ČR při OSN Karel Pažourek.

Neziskové organizace uspořádaly hojně navštívené veřejné slyšení za účasti čelných představitelů UNODC a členských států – jedním z panelistů byl i český národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Komise OSN pro narkotika je jedním z výkonných orgánů OSN a program jejího řádného zasedání vychází ze závěrů 20. zvláštního zasedání Valného shromáždění OSN z června 1998.