Pro média
Praha, 7. 11. 2024 – Třetina dospělých v ČR užila přinejmenším jednou v životě konopné látky; v posledním roce je užil téměř 1 milion lidí. Rizikově užívá nelegální drogy 47 tisíc osob. Díky intervencím adiktologických služeb je výskyt dopadů užívání nelegálních drog v ČR na nízké úrovni, a to i v evropském kontextu. Síť adiktologických služeb však je třeba dále systémově rozvíjet.
Tiskový briefing po jednání Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí 7. 11.
Hlavními tématy budou Zpráva o nelegálních drogách v ČR za rok 2024 a změny ve financování adiktologických služeb. Třetina dospělých užila alespoň jednou v životě konopné látky; v posledním roce 650 tisíc až 1 milion lidí. Díky adiktologickým intervencím jsou dopady užívání drog v ČR nízké i v evropském kontextu. Současné financování ale nestačí na pokrytí poptávky lidí s rizikovým užíváním alkoholu či jiných látek.
Praha, 12. 9. 2024 – Fakulta podnikohospodářská Vysoké školy ekonomické v Praze zpracovala pro Úřad vlády ČR důkladnou socioekonomickou analýzu, ve které vyčísluje náklady a přínosy zavedení různých variant regulovaného trhu s konopím. Všechny z analyzovaných variant, kterými jsou legalizace samopěstování, samopěstování s konopnými kluby a regulace konopného trhu za dohledu státu, mohou ve srovnání se stávajícím stavem přinést výhody.
Praha, 2. 9. 2024 – Hráči v r. 2023 do hazardního hraní vložili 873 miliard Kč a prohráli přes 59 miliard, zatímco v předchozím roce prohráli téměř 54 miliard Kč (vloženo do hry v r. 2022 bylo 759 mld. Kč). V r. 2023 tedy hráči prohráli přibližně o 5 mld. Kč víc než v předchozím roce (nárůst 10 %). V přepočtu na celou populaci vychází vklady do hazardních her na asi 80 tis. Kč na osobu ročně. Pro srovnání: výdaje domácností na potraviny tvoří 35 tis. Kč na osobu a rok.
Praha, 22. 8. 2024 – Nadužívání digitálních technologií, které je často příčinou zdravotních poruch a negativních sociálních dopadů na jednotlivce i jejich okolí, se týká poměrně velké části populace. Mezi dětmi a dospívajícími navíc dlouhodobě roste. Dnes zveřejněná Zpráva o digitálních závislostech v České republice 2024 přináší nová data, která umožňují sledovat a analyzovat dlouhodobý vývoj.
Předsedové koalice byli v úterý 9. července 2024 informováni o odstoupení Jindřicha Vobořila, který po dohodě odchází z pozice výkonného místopředsedy Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí a národního koordinátora pro protidrogovou politiku k 31. srpnu tohoto roku.
Agentura Evropské unie pro drogy (EUDA) dnes zahájila činnost
Informační stránka o novém mandátu centra EMCDDA (agentury EUDA) je dostupná i v češtině. Podrobněji bude médiím a veřejnosti EUDA představena na živé vysílané tiskové konferenci - 3. července od 11 h (SEČ). Agentura má i nové logo a grafickou identitu, nový web i nové profily na sociálních sítích. Změnily se i e-mailové adresy zaměstnanců agentury.
Dne 2. července 2024 se centrum EMCDDA stane Agenturou Evropské unie pro drogy (EUDA)
Agentura s rozšířeným mandátem bude představena na živě vysílané tiskové konferenci "Inaugurace EUDA" dne 3. července 2024 v 11 h (SEČ).
Praha, 19. 06. 2024 – Národní koordinátor pro protidrogovou politiku Jindřich Vobořil uspořádal první pracovní setkání zaměřené na politiku v oblasti hazardu v ČR se zástupci dotčených resortů, odborníků, politiků a průmyslu. Účastníci upozornili na některá fakta: Povinná varování před riziky v reklamách na hazardní hry bývají často nezřetelná; propagace provozovatelů hazardních her je nedílnou součástí sportovního marketingu, kde nepodléhá žádné regulaci; reklama a marketing probíhají také formou registračních bonusů pro nové hráče a věrnostních programů pro stávající hráče; nedaří se regulovat reklamu dle rizikovosti jednotlivých her. Chybí ale také analýza potřeby a efektivity možných změn. Propagace také cílí na mladistvé. Velmi obtížným problémem je regulace nabídky on-line nelegálních her.
Praha, 04. 06. 2024 – Národní koordinátor pro protidrogovou politiku Jindřich Vobořil ve spolupráci s Odborem protidrogové politiky Úřadu vlády ČR uspořádal národní konferenci Alkohol, děti a násilí: společenská odpovědnost. Konference se konala pod záštitou poslankyně Renáty Zajíčkové. Konference se zúčastnili odborníci, politici, zástupci neziskových organizací a další klíčoví aktéři. Hlavním tématem bylo vedení diskuze nad souvislostí mezi užíváním alkoholu a násilím páchaným na dětech, ale i obecným násilím ve společnosti.