Rada ECOFIN schválila letošní doporučení pro členské státy EU
Na dnešním jednání Rady EU pro hospodářské a finanční věci (ECOFIN) schválili ministři financí členských států EU letošní specifická doporučení pro členské státy EU (tzv. Country Specific Recommendations, CSRs), včetně těch pro ČR. Tato doporučení jsou součástí jarního balíčku dokumentů, které zveřejňuje Evropská komise v rámci každoročního cyklu koordinace hospodářských politik EU, tzv. evropského semestru.
Pro letošní rok navrhla Evropská komise ČR celkem 6 doporučení. Ta zdůrazňují mj. potřebu posílení celkových výdajů na obranu, posílení kapitálových trhů, zlepšení přístupu podniků k nebankovnímu financování či snížení závislosti na fosilních palivech a zvýšení investic do elektrizačních soustav. Kompletní CSRs pro ČR naleznete zde.
Letošní CSRs kladou důraz například na provádění plánů pro oživení a odolnost členských států EU. Tento plán v ČR představuje tzv. Národní plán obnovy. Na základě tohoto plánu čerpá ČR finanční prostředky z Nástroje pro oživení a odolnost (Recovery and Resilience Facility). Prostředky z RRF ve formě grantů a půjček slouží k provádění klíčových reforem, mj. v oblasti zelené a digitální transformace.
Letošní schválená CSRs mají svůj význam v kontextu příprav nového víceletého finančního rámce (VFR) pro období 2028 až 2034, protože fondy EU v příštím VFR budou z velké části zacíleny dle CSRs.
Evropský semestr 2025
Schválení letošních CSRs Radou ECOFIN uzavírá cyklus evropského semestru pro rok 2025. Letošní evropský semestr byl v kontextu reformy správy hospodářských záležitostí jiný než ty předchozí, jelikož členské státy oproti minulým rokům již nepřipravovaly své národní programy reforem jako v předchozích letech. Tyto národní programy reforem v minulém roce nahradily tzv. střednědobé fiskálně-strukturální plány členských států EU.
ČR svůj fiskálně-strukturální plán připravila v loňském roce a letos vypracovala první výroční zprávu o pokroku v plnění tohoto plánu. Český fiskálně-strukturální plán obsahuje důležité reformy a investice pro období 4 let, ale i fiskální závazky ČR pro toto období. Plán byl vypracován Ministerstem financí a Úřadem vlády, ve spolupráci s ministerstvy odpovědnými za jednotlivá reformní či investiční opatření.
Zpráva o pokroku v prvním roce plnění fiskálně-strukturálního plánu popisuje například schválení Vnitrostátního plánu v oblasti energetiky a klimatu, Národního akčního plánu pro chytré sítě spolu s probíhajícími investicemi do vysokorychlostních sítí a 5G pokrytí či plánované změny pro podporu v oblasti dostupného bydlení.