Průběžné hodnocení Akčního plánu politiky v oblasti závislostí 2023–2025
Průběžné hodnocení Akčního plánu politiky v oblasti závislostí 2023–2025 bylo schváleno Radou vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí dne 21. června 2024 usnesením č. 02/0624.
Z celkem 76 aktivit Akčního plánu politiky v oblasti závislostí 2023–2025 (dále „Akční plán“) se 7 aktivit neplní vůbec, 5 aktivit je nehodnoceno, protože nezačala jejich realizace a pouze 9 aktivit již bylo splněno. Informace k plnění jednotlivých aktivit pro průběžné hodnocení poskytovaly resorty a instituce zapojené do jejich realizace. Průběžné hodnocení probíhalo v období od 8. dubna do 10. května 2024. Závěrečné vyhodnocení Akčního plánu bude realizováno během listopadu 2025 až února 2026.
V rámci plnění Akčního plánu se nedaří realizovat aktivity spojené s navýšením finančních prostředků na politiku v oblasti závislostí. I přes udržení stabilní výše finančních prostředků pro adiktologické služby po přijetí konsolidačního balíčku, aktuální výše neumožňuje jejich rozvoj a reakci na aktuální trendy a ani realizaci dalších aktivit. Tyto aktivity se týkají zejména prevence a léčby závislostí nebo realizace informační kampaně.
V současné době probíhají aktivity spojené s návrhem nového legislativního rámce na snížení dostupnosti závislostních produktů mladistvým. V roce 2024 se plánuje příprava a diskuze o možných opatřeních. Také jsou v plánu jednání s cílem posílit vymáhání práva týkajícího se dostupnosti produktů s potenciálem závislosti osobám mladším 18 let.
V oblasti nastavení efektivního výběru daní zohledňující rizikovost produktů se závislostním potenciálem probíhají odborné diskuze. Cílem je diferencovat výši sazeb daně podle rizikovosti a mechanismu cenotvorby.
V oblasti regulace psychoaktivních látek s nízkými riziky (tzv. psychomodulační látky) a trhu s konopím pro osobní potřebu v ČR byly aktivity splněny. V oblasti zmírnění trestní represe u společensky málo nebezpečných forem nakládání s drogami byla připravena a předložena novela trestního zákoníku. Skutečné naplnění účelu těchto aktivit bude záviset na politickém rozhodnutí.
V oblasti mezinárodní spolupráce při prosazování vyvážené politiky v oblasti závislostí se daří naplňovat aktivity. Česká republika kosponzorovala rezoluci Komise OSN pro narkotika, která podporuje vyváženou politiku včetně harm reduction. Pracuje se také na návrhu tzv. Guidelines k výkladu Úmluv OSN v této oblasti.
V oblasti minimalizace dopadů krize na Ukrajině se též daří plnit aktivity. Byly vyčleněny finanční prostředky ve výši 17,5 mil. Kč na zvýšení kapacity testování na HIV, HCV a další infekční onemocnění. Také se navýšil počet adiktologických služeb, které se podílejí na projektu zajištění dostupnosti naloxonu uživatelům opioidů. V roce 2023 byl naloxon distribuován v 27 programech (v roce 2021 to bylo 16 programů).