EN

Vláda České republiky

Vláda dnes schválila aktualizovanou Strategii rovnosti žen a mužů na léta 2021–2030



Vláda dnes schválila aktualizovanou Strategii rovnosti žen a mužů na léta 2021–2030 (dále jen „Strategie 2021+“). Aktualizovaná Strategie reaguje na socioekonomické změny po roce 2021 – především na dopady ruské války proti Ukrajině, zvyšování cen zboží, služeb a energií či na rychlý rozvoj využívání umělé inteligence. Aktualizace také vede k většímu důrazu na plnění Strategie a zjednodušuje systém monitoringu.

V rovnosti žen a mužů Česko dlouhodobě zaostává za průměrem Evropské unie. Genderové nerovnosti přitom mají negativní dopad na kvalitu života žen i mužů. Strategie 2021+ obsahuje konkrétní opatření v osmi oblastech společenského života – Práce a péče, Rozhodování, Bezpečí, Zdraví, Poznání, Společnost, Vnější vztahy a Instituce – jejichž cílem je přispět ke snížení stávajících genderových nerovností.

V rámci aktualizace Strategie 2021+ došlo k úpravě dokumentu tak, aby reagoval na současné výzvy a více se zaměřoval na implementaci opatření bez toho, aby ústil v neúměrně náročnou administrativní práci spojenou s jejím plněním. Oproti předchozí verzi Strategie 2021+ došlo proto ke snížení celkového počtu opatření o 67. Opatření byla odstraněna především z důvodu jejich splnění, duplicity či neefektivity. Mnohá další opatření byla blíže upřesněna či reformulována tak, aby byla co nejsrozumitelnější pro úkolované subjekty. Monitorovací a evaluační cyklus plnění Strategie 2021+, který je završen Zprávou o plnění Strategie 2021+, byl v návaznosti na snahu o snížení administrativní zátěže prodloužen z jednoho na dva roky. Odbor rovnosti žen a mužů, který aktualizovanou Strategii 2021+ připravoval, věří, že provedené změny povedou k vyšší míře plnění Strategie 2021+.

V souvislosti se změnami z posledních let došlo také k několika důležitým obohacením Strategie 2021+. Do kapitoly Vnější vztahy byl například přidán nový specifický cíl 1.7 s názvem „Integrování genderového hlediska do řešení dopadů ruské agrese proti Ukrajině“, který obsahuje čtyři opatření reagující na místní i evropské dopady ruské války proti Ukrajině. V kapitole Práce a péče bylo u opatření týkajících se digitalizace akcentováno téma umělé inteligence, k jehož rozvoji došlo zejména v posledním roce a půl. Přidána byla také opatření navazující na legislativní změny jako například opatření rozvádějící momentálně transponovanou evropskou směrnici o transparentnosti odměňování nebo opatření opírající se o doporučení ze závěrečné zprávy projektu OECD s názvem Posílení vládních kapacit pro zajištění genderově sensitivní a inkluzivní obnovy: podpora lepší implementace cílů rovnosti žen a mužů v České republice. V obecné rovině došlo také k posílení a většímu přiznání spolupráce se soukromým a neziskovým sektorem.

Proces aktualizace Strategie 2021+ probíhal více než rok. V jeho rámci došlo k uspořádání veřejné konzultace (vyhlášení | výsledky), do které se celkem zapojilo 85 osob, osmi expertních kulatých stolů – jednoho kulatého stolu pro každou z kapitol Strategie 2021+ a konzultovány byly také poradní orgány Rady vlády pro rovnost žen a mužů, tedy jednotlivé výbory a pracovní skupiny. Při úpravě dokumentu Odbor rovnosti žen a mužů vycházel i z připomínek Rady vlády pro rovnost žen a mužů nebo resortů, které se v červenci 2024 k dokumentu vyjádřily prostřednictvím meziresortního připomínkového řízení. Po celou dobu aktualizace přihlížel Odbor rovnosti žen a mužů také k praktické zkušenosti s dosavadním plněním jednotlivých opatření.

Aktualizovaná Strategie 2021+ byla na vládu předkládána bez rozporů. Celkem obsahuje osm tematických oblastí a 368 opatření. Dokument bude platný do druhé aktualizace, která je předběžně plánována na rok 2026.