EN

Vláda České republiky

Pracovní skupina pro otázky romských žen se zaměřila na problematiku odebírání dětí z důvodu špatné materiální situace rodiny



Dne 22. dubna 2025 se uskutečnilo první letošní zasedání Pracovní skupiny pro otázky romských žen (dále jen „Pracovní skupina“), které se zaměřilo zejména na dopady nevyhovujícího bydlení na odebírání dětí z péče rodičů.

V úvodu jednání byla představena Zpráva o vyloučení z bydlení za rok 2024[1], kterou zpracovala Platforma pro sociální bydlení. Zpráva upozorňuje na případy, kdy dochází k odebrání dětí z důvodu špatných bytových podmínek, což je v rozporu se zákonnou úpravou, která výslovně uvádí, že nedostatečné majetkové poměry nemohou být samy o sobě důvodem pro nařízení ústavní výchovy.

V další části jednání byl představen návrh zákona o podpoře v bydlení, který byl schválen Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR dne 16. dubna 2025. Dále byla diskutována praxe orgánů sociálně-právní ochrany dětí v oblasti odebírání dětí z péče rodičů nebo jiných osob, kterým bylo dítě svěřeno do péče. Z diskuze vyplynula jednoznačná potřeba zajištění dostupného a důstojného bydlení pro rodiny v nouzi a posílení metodické podpory pro pracovníky sociálních služeb. Pracovní skupina následně přijala usnesení, ve kterém mimo jiné doporučila opatření směřující k prevenci neodůvodněných zásahů do rodinného života.

V dalších bodech se Pracovní skupina opětovně zabývala otázkou prodloužení lhůty pro uplatnění nároku podle zákona o odškodnění osob sterilizovaných v rozporu s právem, připravovaným obdobím fondů EHP/Norska, tvorbou nové Koncepce vězeňství pro období 2026–2036 a revizí Strategie rovnosti, začlenění a participace Romů. Závěr jednání patřil prezentaci výzkumu zaměřeného na zkušenosti romských dívek s první menstruací.

 


[1] Dostupné z: https://socialnibydleni.mpsv.cz/download/dokumenty/126-67051b21b2774f44ad64218a_zprava2024_compr.pdf