Údaje z daňových přiznání odhalují rekordní růst dárcovství v ČR
Nový výzkum realizovaný společností STEM pro Úřad vlády ČR s podporou Technologické agentury ČR přináší unikátní data, která dokládají dramatický nárůst dárcovství v České republice. Analýza dat z daňových přiznání fyzických a právnických osob a dárcovských platforem Darujme.cz a Donio.cz ukazuje, že za posledních deset let se objem darovaných prostředků téměř ztrojnásobil. V roce 2022 dosáhlo celkové dárcovství 12,5 miliardy Kč, zatímco v roce 2012 to bylo pouze 4,4 miliardy Kč.
Výzkum iniciovaný Pracovní skupinou pro soukromé dárcovství při Radě vlády pro nestátní neziskové organizace přináší unikátní data. Ta zahrnují nejen informace o částkách, které Češi v posledních letech darovali, ale také jejich analýzu v kontextu dalších socio-ekonomických ukazatelů. Získáváme tak vůbec poprvé takto komplexní pohled na vývoj a trendy filantropie v České republice.
Data z daňových přiznání a dárcovských platforem odhalují nejen růst celkového objemu darů, ale i rostoucí angažovanost veřejnosti. Tento trend je pozitivním signálem pro budoucnost filantropie v České republice.
Významný růst dárcovství
Výzkum odhalil, že i přes absenci kompletní evidence celkového objemu dárcovství, data z daňových přiznání a dárcovských platforem poskytují cenné informace o vývoji a trendech. Rok 2022 byl zlomový, zejména díky skokovému nárůstu dárcovství v souvislosti s napadením Ukrajiny. Firmy darovaly neuvěřitelných 8,4 miliardy Kč a zapojilo se více než 32 tisíc právnických osob. Fyzické osoby darovaly 4,1 miliardy Kč, přičemž reálná částka může dosahovat výše až 10 mld Kč kvůli tomu, že data o dvou třetinách fyzických osob, jež podávají daňové přiznání prostřednictvím svého zaměstnavatele, nejsou dostupná. Celkové dárcovství v ČR za rok 2022 tak pravděpodobně přesahuje úctyhodných 18 miliard korun.
Pokles v roce 2023
Data za rok 2023 ukazují, že celkové dárcovství pravděpodobně nedosáhne rekordních čísel z roku 2022. I přes silné události, jako byla tragická střelba na Filosofické fakultě Karlovy univerzity nebo sbírka pro Martínka, je celková darovaná částka podobná roku 2021, a to i přestože počet dárců vzrostl. Snížila se tedy průměrná darovaná částka, pravděpodobně vlivem ekonomické situace.
Rostoucí angažovanost veřejnosti
Analýza potvrzuje, že se zvyšuje nejen celková částka darů, ale i počet dárců. V roce 2023 uvedlo dar v daňových přiznáních 5,6 % právnických osob a 10,2 % fyzických osob. Od roku 2012 se podíl fyzických osob, které darují, zvýšil z 6,4 % na 10,2 %, což představuje nárůst o téměř 60 %. Tento trend ukazuje na rostoucí povědomí a angažovanost veřejnosti v podpoře dobročinnosti.
Pravidelné dárcovství
Pozitivní trend ukazuje také pravidelné dárcovství, zejména u fyzických osob. V roce 2023 darovalo opakovaně 56 % fyzických osob a 44 % právnických osob. Data potvrzují, že dárcovství se stává běžnou součástí života dárců a zvyšuje průměrnou částku darů. Data potvrzují závislost dárcovství na ekonomickém vývoji, která však není extrémní a lze ji sledovat hlavně u firem.
Sociodemografické a ekonomické faktory
Mezi jednotlivými kraji jsou výrazné rozdíly – ať už z hlediska podílu dárců nebo průměrné výše daru. Socio-ekonomická úroveň daného regionu ovlivňuje intenzitu dárcovství i výši darů. Kraje s vyšší ekonomickou výkonností a vyšší příjmovou úrovní (vyjádřenou např. disponibilním důchodem domácností nebo výší mzdy) vykazují častěji vyšší podíl dárců i vyšší průměrný dar. V absolutních číslech dominují krajská centra, zejména Praha. Zlínský kraj má největší podíl dárcovství mezi právnickými osobami, kde dárcovství v přiznání uvádí 9 % ze skupiny právnických osob v tomto kraji.
Data z přiznání fyzických osob ukazují, že darování není jen o výši daru. Lidé s nižšími příjmy jsou často poměrově nejštědřejšími dárci. Současně ale platí, že s rostoucím příjmem se zvyšuje průměrná částka daru, podíl darujících a pravidelnost darů. Osoby s daňovým základem nad 1,5 milionu Kč darují průměrně 47 tisíc Kč ročně, přičemž v této skupině daruje 31 % lidí.
Podobné výsledky platí i pro právnické osoby. Právnické osoby s obratem nad 60 milionů Kč darovaly v roce 2022 celkem 7,4 miliardy Kč z celkových 8,4 miliardy Kč darovaných právnickými osobami. V této skupině darovalo 36 % subjektů, z nichž více než polovina (54 %) darovala opakovaně. Právnické osoby s daňovým základem nad 5 milionů Kč darovaly 7,6 miliardy Kč, což představuje 90 % celkového objemu darů právnických osob v roce 2022. V této skupině darovalo 42 % subjektů, přičemž 55 % daruje opakovaně.
Dárcovské platformy
V roce 2022 přesáhl objem darů zasílaných prostřednictvím platforem Darujme.cz a Donio.cz částku 1 miliardy Kč a tento trend pokračoval i v roce 2023. V roce 2023 využilo obě platformy více než 600 tisíc unikátních dárců, jak z řad fyzických, tak právnických osob. Průměrná výše daru v roce 2023 činila 1 699 Kč. Dárci během roku zasílají přes obě platformy průměrně 2-3 dary, což znamená, že průměrná výše jedné transakce v roce 2023 byla 655 Kč.
Cíl a doporučení
Analýza bude kromě zde zveřejněných dashboardů zahrnovat také doporučení, se kterým bude dále pracovat Pracovní skupina pro soukromé dárcovství při Radě vlády pro nestátní neziskové organizace. Hlavním cílem provedení analýzy včetně doporučení je zvýšit zájem o individuální dárcovství a podpořit rozvoj dárcovství ze strany fyzických a právnických osob v České republice. Tato doporučení budou pracovní skupinou dále rozpracována a následně předána ke schválení Radě. Poté budou předložena příslušným subjektům státní správy k realizaci.