Proběhla konference Rozvoj filantropie v České republice
Ve čtvrtek 24. dubna 2025 se v prostorách Lichtenštejnského paláce na Malé Straně uskutečnila konference zaměřená na rozvoj soukromého dárcovství v České republice. Akci zorganizovala zmocněnkyně vlády pro lidská práva ve spolupráci s Odborem lidských práv a ochrany menšin Úřadu vlády ČR.
Konference se nesla v duchu spolupráce napříč sektory – sešli se zástupci neziskových organizací, státní správy i soukromého sektoru. Hlavním cílem bylo představit klíčová zjištění Analýzy stavu a struktury darování v ČR, kterou vypracovala agentura STEM za podpory Technologické agentury ČR, a vést diskuzi o možnostech dalšího rozvoje filantropie.
Zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková ve svém úvodním slově zdůraznila, že filantropie již není okrajovým jevem, ale stává se nedílnou součástí společenské kultury. V časech napjatých veřejných rozpočtů, geopolitických nejistot a očekávaného poklesu evropských prostředků po roce 2027 roste význam soukromého dárcovství jako nástroje solidarity, důvěry a občanské zodpovědnosti.
„Soukromé dárcovství není luxus ani okrajová záležitost. Je to nástroj, jak můžeme my všichni – jednotlivci, firmy, nadace – aktivně ovlivňovat směr, kterým se naše země ubírá,“ uvedla.
Důležitým bodem programu bylo vystoupení generální ředitelky Generálního finančního ředitelství (GFŘ), Simony Hornochové, která představila současné i plánované iniciativy v oblasti sběru a analýzy dat o dárcovství. Právě díky vstřícnosti a spolupráci GFŘ, které poskytlo data z daňových přiznání, mohla analýza vzniknout. Tento krok představuje významný posun směrem k systematičtějšímu poznání filantropického prostředí v ČR.
Jaromír Mazák a Kateřina Duspivová z agentury STEM prezentovali samotné výsledky analýzy, která vedle detailního přehledu o stavu darování v České republice přináší interaktivní datové prohlížečky pokrývající období let 2012–2023 a také konkrétní doporučení pro další rozvoj filantropie. Odkaz na celou analýzu, včetně datových vizualizací a prezentace z konference, naleznete v souvisejících zprávách a v příloze této zprávy.
Ve druhé části konference se účastníci rozdělili do tří pracovních skupin, ve kterých probíhaly diskuze nad doporučeními jejichž prioritizace proběhla prostřednictvím interaktivního hlasování. Tato doporučení tak byla obohacena o pohled z praxe a přinesla cenné podněty pro Oddělení spolupráce s občanskou společností, který bude ve spolupráci s Pracovní skupinou k soukromému dárcovství Rady vlády pro nestátní neziskové organizace na základě výstupů konference plánovat další kroky.
Zazněly mimo jiné návrhy na začlenění tématu filantropie do formálního i neformálního vzdělávání, realizaci informačních kampaní a také na uskutečnění navazujících výzkumů – například zaměřených na dopady zvýšeného daňového odpočtu za dary.
Děkujeme všem účastníkům za vytvoření inspirativní atmosféry a za to, že přispěli svými vhledy, nápady a zkušenostmi k naší další činnosti na poli rozvoje filantropie v ČR.