EN

Vláda České republiky

Zasedání Rady vlády ČR pro lidská práva – 21. února 2008

Na svém prvním zasedání v roce 2008 schválila Rada vlády pro lidská práva zřízení Výboru pro otázky sexuálních menšin. Vznik výboru tak navazuje na činnost Pracovní skupiny pro otázky sexuálních menšin, která působila při Radě v rámci aktivity Evropské unie - Evropského roku rovných příležitostí pro všechny (2007). Výsledkem činnosti pracovní skupiny je dokument s názvem Analýza situace lesbické, gay, bisexuální a transgender minority v ČR, který je doposud nejaktuálnějším materiálem uceleně mapujícím situaci v této oblasti.

Ustavení Výboru pro otázky sexuálních menšin tak znamená uznání potřeby partnerství státu a občanského sektoru reprezentujícího gay, lesbickou a transgender minoritu. Tato menšina totiž doposud jako jediná neměla platformu pro komunikaci se státem, na rozdíl od jiných marginalizovaných skupin, jako jsou například zdravotně postižení, národnostní menšiny, či menšina romská. Rada vlády pro lidská práva tak uznává, že i v dnešní době stále dochází k diskriminaci na základě sexuální orientace a vyjadřuje svoje odhodlání tuto formu diskriminace pokud možno eliminovat. Výbor by měl pracovat převážně v rovině koncepční, například vytvářet strategie proti homofobii, směřující k větší toleranci společnosti vůči lesbické, gay a transgender minoritě a tím k jejímu pozitivnějšímu vnímání.

Rada dále schválila podnět Výboru pro lidská práva a biomedicínu k systémovému řešení zajištění dostupnosti právní pomoci. Podnět navrhuje zřídit Centrum právní pomoci, jehož hlavním úkolem bude poskytnout žadateli, který si z jakéhokoli důvodu není schopen zajistit právní pomoc na trhu služeb, prvotní právní zhodnocení jeho situace a nastínění základních možností jejího řešení, včetně mediace či ostatních alternativních způsobů řešení sporů. Pracovníci Centra budou také poskytovat právní poradenství osobám omezeným ve svobodě pohybu (věznice, ústavy sociální péče, psychiatrické léčebny, atd.). Navrhuje se, aby na Centrum byla přenesena i pravomoc rozhodovat o nároku na zajištění právní pomoci, která v současnosti administrativně zatěžuje soudce.

Koncepci systému zajištění dostupnosti právní pomoci již nyní zpracovává ministerstvo spravedlnosti. Vzhledem k tomu, že podnět Rady obsahuje konkrétní návrhy, jak by tento systém mohl vypadat, byl zmocněnec vlády pro lidská práva Radou požádán, aby s Ministerstvem spravedlnosti na vytváření tohoto systému spolupracoval.