Výsledky 82. zasedání LRV dne 23. 6. 2011
Legislativní rada vlády projednala na svém 82. zasedání ve čtvrtek 23. června 2011 následující návrhy zákonů:
1. Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 111/1994 Sb., o silniční dopravě, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony (předkládá ministr dopravy JUDr. Radek Šmerda, Ph.D.) – č.j. 468/11.
Cílem návrhu zákona je adaptace českého právního řádu na nové předpisy Evropské unie v oblasti silniční dopravy (tzv. silniční balíček), které nabývají účinnosti v prosinci 2011.
Jde o
1. nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1071/2009, kterým se zavádějí společná pravidla týkající se závazných podmínek pro výkon povolání podnikatele v silniční dopravě a zrušuje směrnice Rady 96/26/ES,
2. nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1072/2009 o společných pravidlech pro přístup na trh mezinárodní silniční nákladní dopravy, a
3. nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1073/2009 o společných pravidlech pro přístup na mezinárodní trh autokarové a autobusové dopravy a o změně nařízení (ES) č. 561/2006.
Návrh zákona obsahuje novou úpravu podmínek provozování silniční dopravy, v jejímž rámci dochází ke změně ve vymezení koncesované živnosti „silniční motorová doprava“ a ke změnám v předpokladech pro získání koncese a provozování silniční dopravy. Dále nově upravuje rejstřík podnikatelů v silniční dopravě, kterým má být nahrazen dosavadní Centrální registr dopravců a obsahuje také změny v ustanoveních upravujících sankční postihy pro případy porušení povinností provozovatelů silniční dopravy, včetně institutů kauce a zabránění v jízdě, sloužících k zajištění řádné součinnosti účastníků řízení o správních deliktech.
Legislativní rada vlády projednávání návrhu zákona přerušila.
2. Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 179/2006 Sb., o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání a o změně některých zákonů (zákon o uznávání výsledků dalšího vzdělávání), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony (předkládá ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mgr. Josef Dobeš) – č.j. 512/11.
Návrh zákona má za cíl zpřesnit a zjednodušit systém uznávání výsledků dalšího vzdělávání a odstranit některé dílčí nedostatky stávajícího zákona, například nahrazení pojmu „dílčí kvalifikace“ vhodnějším pojmem „profesní kvalifikace“, umožnění podnikající fyzické osobě získat autorizované zástupce, změnit minimální věkovou hranici pro konání zkoušky v rámci rekvalifikačního kursu, umožnit uznávání částí uchazečem již absolvovaných profesních kvalifikací a doplnit zákon o správní delikty osob, jimž byla udělena autorizace podle tohoto zákona.
Legislativní rada vlády doporučila, aby vláda návrh zákona schválila ve znění stanoviska a připomínek Legislativní rady vlády.
3. Upravené znění návrhu zákona o ukládání oxidu uhličitého do přírodních horninových struktur a o změně některých zákonů (předkládá ministr životního prostředí Mgr. Tomáš Chalupa a ministr průmyslu a obchodu Ing. Martin Kocourek) – č.j.188/11.
Cílem návrhu zákona je zapracovat do českého právního řádu směrnici Evropského parlamentu a Rady 2009/31/ES ze dne 23. dubna 2009 o geologickém ukládání oxidu uhličitého a o změně směrnice Rady 85/337/EHS, směrnic Evropského parlamentu a Rady 2000/60/ES, 2001/80/ES, 2004/35/ES, 2006/12/ES a 2008/1/ES a nařízení (ES) č. 1013/2006. Směrnice 2009/31/ES vytváří právní rámec pro geologické ukládání oxidu uhličitého, které je bezpečné z hlediska životního prostředí, s cílem přispět k boji proti změně klimatu.
Legislativní rada vlády projednávání návrhu zákona přerušila.
4. Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony (předkládá ministr práce a sociálních věcí Dr. Ing. Jaromír Drábek) – č.j. 552/11.
Účelem předloženého návrhu je zejména naplnit Programové prohlášení vlády České republiky ze dne 4. srpna 2010, které mimo jiné obsahuje úkol navrhnout úpravy zákoníku práce, které povedou k větší flexibilitě pracovněprávních vztahů a k vyšší motivaci zaměstnavatelů při vytváření nových pracovních míst. V tomto programovém prohlášení je zmíněno zvýšení rozsahu hodin pro dohody o provedení práce, uvolnění podmínek pro opakované uzavírání pracovního poměru na dobu určitou, úprava výše odstupného ve vazbě na počet odpracovaných let u zaměstnavatele, zavedení pružnějšího konta pracovní doby a posouzení zkušební doby tak, aby bylo možno sjednat zkušební dobu delší než 3 měsíce. Současně předložený návrh zákona reaguje na nález Ústavního soudu, vyhlášený pod č.116/2008 Sb., který mimo jiné vyžaduje, aby do zákoníku práce byl promítnut výslovně princip podpůrné působnosti občanského zákoníku v pracovněprávních vztazích.
Legislativní rada vlády doporučila, aby vláda návrh zákona schválila ve znění stanoviska a připomínek Legislativní rady vlády.