Výsledky 107. zasedání LRV dne 8. 11. 2012
Legislativní rada vlády projednala na svém 107. zasedání ve čtvrtek 8. listopadu 2012 následující návrhy zákonů:
1. Návrh věcného záměru legislativního řešení whistleblowingu a ochrany oznamovatelů (předkládá místopředsedkyně vlády, předsedkyně Legislativní rady vlády a předsedkyně Vládního výboru pro koordinaci boje s korupcí Mgr. Karolína Peake) č.j. 1039/12
Návrh věcného záměru legislativního řešení whistleblowingu a ochrany oznamovatelů vychází z Programového prohlášení vlády a z úkolu ze Strategie vlády v boji proti korupci na období let 2011 a 2012, nazvaného Analýza whistleblowingu a ochrany oznamovatelů korupčního jednání , kterou vláda projednala dne 13. června 2012 (usnesení vlády č. 409). Obsahem předkládaného návrhu věcného záměru je legislativní úprava whistleblowingu a ochrany oznamovatelů v podmínkách České republiky. Pojem whistleblowing označuje situaci, kdy zaměstnanec konkrétní společnosti informaci o tom, že v určité organizaci nebo úřadu dochází ke korupci, špatnému hospodaření anebo jinému porušení zákona či dobrých mravů a dalších etických předpisů, které se pravděpodobně děje s vědomím jeho nadřízených (nebo že je pravděpodobné, že k takovému jednání dojde), sdělí osobě nebo orgánu, který je schopen přijmout nezbytná preventivní a nápravná opatření s tím, že oznamovatel jedná v dobré víře. Jako nejvhodnější způsob legislativního řešení whistleblowingu je navrženo zapracovat tento institut do zákona č. 198/2009 Sb., o rovném zacházení a o právních prostředcích ochrany před diskriminací a o změně některých zákonů (antidiskriminační zákon), ve znění zákona č. 89/2012 Sb. Spolugestorem dané problematiky je Ministerstvo práce a sociálních věcí.
Závěr: Legislativní rada vlády doporučila vládě schválit návrh věcného záměru legislativního řešení ve znění jejího stanoviska.
2. Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 119/2002 Sb., o střelných zbraních a střelivu a o změně zákona č. 156/2000 Sb., o ověřování střelných zbraní, střeliva a pyrotechnických předmětů a o změně zákona č. 288/1995 Sb., o střelných zbraních a střelivu (zákon o střelných zbraních), ve znění zákona č. 13/1998 Sb., a zákona č. 368/1992 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, a zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů (zákon o zbraních), ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony (předkládá ministr vnitra Jan Kubice) č.j. 1027/12.
Cílem návrhu zákona je zejména:
- zvýšit bezpečnost přepravy zbraní,
- zavést centrální registr zbraní, který umožní monitoring pohybu zbraně ještě před její registrací a zjednoduší proces evidování zbraní,
- přizpůsobit režim povolování zakázaných doplňků zbraní (noktovizorů) režimu výjimek podle zákona o myslivosti,
- nově formulovat některé chybějící správní delikty nebo přestupky, případně precizovat stávající text správních deliktů,
- upravit správní poplatky.
Návrh zákona dále přináší změny ta zpřesnění těch ustanovení, která v aplikační praxi způsobují výkladové nejasnosti a problémy.
Závěr: Legislativní rada vlády doporučila vládě schválit návrh zákona ve znění jejího stanoviska.
3. Návrh zákona o nakládání s některými věcmi využitelnými k obranným a bezpečnostním účelům na území České republiky (zákon o nakládání s bezpečnostním materiálem) (předkládá ministr průmyslu a obchodu MUDr. Martin Kuba, ministr vnitra Jan Kubice, předseda Českého báňského úřadu Ing. Ivo Pěgřímek a ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Ing. Ivo Schwarz) č.j. 1010/12.
Cílem předloženého návrhu zákona je, na základě vyhodnocení dosavadní aplikační praxe dosud platného zákona (zákon č. 310/2006 Sb., o nakládání s některými věcmi využitelnými k obranným a bezpečnostním účelům na území České republiky, a o změně některých dalších zákonů (zákon o nakládání s bezpečnostním materiálem)), nově regulovat oblast nakládání s věcmi využitelnými k obranným a bezpečnostním účelům (bezpečnostním materiálem). Nová právní úprava má stávající zákon nahradit. Důraz je v ní kladen zejména na vymezení způsobilosti k nakládání s bezpečnostním materiálem, precizaci práv a povinností osob nakládajících s bezpečnostním materiálem, na vytvoření podmínek pro přesnou a spolehlivou evidenci bezpečnostního materiálu, jakož i podmínek pro provádění efektivní kontroly bezpečnostního materiálu, a to jak příslušnými útvary Policie České republiky, tak i mezinárodními komisemi pro kontrolu odzbrojení, provádějícími kontrolu na základě mezinárodních smluv, jimiž je Česká republika v této oblasti vázána (zejména Smlouva o konvenčních ozbrojených silách v Evropě č. 94/2003 Sb. m. s.). Významnou součástí návrhu zákona je též vymezení způsobů zabezpečení bezpečnostního materiálu. Návrh zákona rovněž reaguje na vývoj technologií v oblasti bezpečnostního materiálu a nově vymezuje jeho výčet a členění do skupin.
Závěr: Legislativní rada vlády doporučila vládě schválit návrh zákona ve znění jejího stanoviska.