Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Výstavy

10. 12. 2007 13:42

Výstava 3. 12. 2007 - srpen 2008: Egozemě - výstava obrazů Zbyňka Havlína

Výstava z cyklu prezentací současných českých výtvarných umělců na půdě Strakovy akademie.

Pořadatel: Úřad vlády ČR

Dne 3. prosince 2007 byla v prostorách Úřadu vlády České republiky zahájena komorní výstava obrazů českého výtvarníka Zbyňka Havlína.

Zbyněk Havlín se narodil 6.9.1976 v Praze. Od roku 1992 – 1994 studoval SOU Podkovářská - umělecká řemesla, poté Výtvarnou školu Václava Hollara, následovala pražská Akademie výtvarných umění - nejprve grafický ateliér Jiřího Lindovského (1998 - 2000) poté intermediální školu Milana Knížáka (2000 - 2004). V tomto ateliéru také zakončil studium diplomovou prací.

V roce 2005 byl nominován za ČR na Henkel CEE Art.Award price - moderní kresba 2004 - Ateliérová cena, v roce 2002 získal Sokrates Erasmus stipendium a v roce 2002 byl Navržen na Hlávkovu cenu.

Je zastoupen ve sbírkách Národní galerie v Praze a prezentován Galerií Raab Berlín.


Zbyněk Havlín se vyjadřuje klasickým zavěsným obrazem v technice olejomalby. Soubor prací pro vystavu ve Strakově akademii je náhledem do jeho osobního výtvarného projevu.

Obrazy vykazují zjevné koloristické nadání. Omezenou škalou odstínů přesvědčivě zachycuje figurální kompozici s podtextem děje, okolností, prostředí.

Postavy jsou podrobeny zkoumaní autora s lehkosti, ironií i filosofickým kontextem. Autor sám se o svých obrazech vyjadřuje.....

...obrazy popisují ranní hygienu spojenou s rituálem sebedotazování, sebeuvedomění (přez zrcadlo). Jsou záznamem intimního - kontemplativního kontaktu sám se sebou. Tento okamžik fyzické a duševní hygieny, nás každé ráno připravuje pro vstup do nového - pannenského (ve smylsu ještě neposkvrněného, nepoznamenaného) dne. Proto i ona očista vodou, holení...atd, spojená s oblékáním do čistého oděvu. Vše má svoji důležitost a vážnost. Pozoruhodná je i naše schopnost se v ramci tohoto úkonu zcela proměnit, probudit se, vzpřímit, rozjasnit...

Malířské prostředky jsou v práci Zbyňka Havlína stejně důležité jako obsah a jeho asociace. Je jedním z představitelů současné malby.

Doc.ak.mal. Magdalena Vovsová


Výstava s názvem Egoland je zaměřena na kreacionistickou oblast lidského života spojenou s obnovou a permanentní renovací naší existence. Tématem výstavy je ranní hygiena a příprava na den, včetně volby oděvů apod. Nálada, charakter a způsob prožitku dne jsou ovlivněny tímto ranním stavem, kde postel, koupelna, kuchyň a šatník jsou architektonickými a designováni objekty vymezujícími prostor pro privátní koncentraci a kontemplaci osobní očisty.

Expresivně laděné figury jsou cyklem pláten malovaných olejem zachycujícími jednotlivé stavy ranní přípravy. Různé vizuální záznamy naplňují jednotlivé psychické a fyzické úkony. Od imaginárních portrétů a situací zobrazujících vnitřní ponor do sebe sama až po intériérové scény s důrazem na jednotlivé doplňky oděvů a konkrétních předmětů, které tvoří atmosféru bytu. Ten se stává pro tuto chvíli specifickým místem očisty, zvl.“ privátním chrámem“ spojeným s nastávajícím dnem a východem slunce. Klečící postava (zavazující si tkaničky) na formátově větším plátně je mottem celé výstavy. Symbolizuje pokoru, s kterou přijímáme ranní rituály osobní hygieny, která nás legitimizuje k činnosti a naplnění pracovního dne.

Ak.mal. M. Pesch

(Od roku 1999 publikuje v časopisu Ateliér)

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie

Připojené dokumenty

Související zprávy

Fotogalerie [F] fotogalerie