Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Výstavy

4. 5. 2009 11:06

Výstava 16. 5. - 30. 10. 2009: Plakáty Sametové revoluce 1989

Výstava českých revolučních plakátů z listopadu a prosince 1989 připomíná blížící se 20. výročí sametové revoluce, která vedla k pádu komunistického režimu v Československu.

Výstava se koná pod záštitou předsedy vlády České republiky.

Plakáty

Pořadatelé:
Úřad vlády ČR

Studio Designiq

Kurátor výstavy: Filip Blažek

Reprodukce plakátů: Ondřej Kocourek

Instalace výstavy: Jerome s. r. o.

Grafická úprava: Studio Designiq

Místo konání: Zahrada Strakovy akademie, Úřad vlády ČR, vchod z Kosárkova nábřeží, Praha 1

Pro veřejnost otevřeno v sobotu a v neděli 10 - 17 hod.


Plakáty a letáky, které visely snad na všech nárožích a dalších důležitých místech českých měst, tvořily nedílnou kulisu revolučních dní. Většina z nich byla ručně kreslená nebo malovaná, nicméně již několik dní po 17. listopadu byla pololegálně vytištěna řada plakátů ve velkých nákladech, ať už technologií ofsetu nebo sítotisku. Některé z nich dělali anonymní tvůrci, jiné zkušení výtvarníci; za všechny jmenujme Aleše Najbrta, Michala Cihláře, Jiřího Votrubu, Josku Skalníka, Ivana Krále nebo Stanislava Holého.


Katalog k výstavě Plakáty Sametové revoluce 1989 na webu studia Designiq


Návštěvníci výstavy si budou moci prohlédnout téměř tři desítky plakátů, které jim připomenou atmosféru revolučních dní. Většina z vystavených plakátů pochází ze soukromých sbírek, z nichž nejobsáhlejší soubor shromáždil grafický designér a kurátor výstavy Filip Blažek na konci roku 1989, kdy jako student pomáhal v pražské výstavní síni Mánes, jednom z několika neformálních center odporu vůči totalitnímu režimu.

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X