Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Aktuálně

15. 11. 2016 18:18

Ministr zahraničí by měl do konce roku předložit vládě zákon o zahraniční službě, uvedl premiér Sobotka

Předseda vlády Bohuslav Sobotka jednal s ministrem zahraničních věcí Lubomírem Zaorálkem, 15. listopadu 2016.
Předseda vlády Bohuslav Sobotka jednal s ministrem zahraničních věcí Lubomírem Zaorálkem, 15. listopadu 2016.
V úterý 15. listopadu 2016 se premiér Bohuslav Sobotka v rámci bilančních rozhovorů se členy vlády setkal s ministrem zahraničních věcí Lubomírem Zaorálkem. Tématem jejich jednání byla koordinace zahraniční politiky a priority Ministerstva zahraničních věcí pro příští období.

Rád bych ocenil, že Česká republika má aktivní zahraniční politiku, jejíž součástí je vybudování velmi dobrých vztahů s našimi sousedy, což je důležité jak z hlediska bezpečnosti, tak naší schopnosti obchodovat,“ uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Vyzdvihl také, že se České republice daří ovlivňovat rozhodování na půdě Evropské unie. Reálně k tomu pomáhá Visegrádská skupina, které ČR do konce června letošního roku předsedala. Během našeho předsednictví se podařilo V4 výrazně zviditelnit a zvedla se její autorita v rámci EU.

Důležitým bodem zahraniční politiky je uzavření strategických partnerství a strategické spolupráce. Tyto vztahy jsou aktuálně uzavřené s Německem, USA, Francií, Čínou a Jižní Koreou.

Ministerstvo zahraničí podle premiéra Sobotky napomáhá také udržení soudržnosti Evropské unie, aby nedošlo k jejímu rozdělení na západ a východ. Česká diplomacie v tomto směru zaznamenala za poslední tři roky významné úspěchy.

Za dobu působení Sobotkovy vlády se podařilo překovan rozpory mezi Ministerstvem zahraničních věcí a Ministerstvem průmyslu a obchodu, které zde panovaly u předchozích vlád v oblasti podpory exportu do zahraničí. Výsledkem je významný ekonomický přínos.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka ocenil, že Česká republika je velmi aktivní v rozvojové a humanitární pomoci. Ukázalo se to mimo jiné i při řešení uprchlické krize.


Priority pro Ministerstvo zahraničních věcí pro následující rok:

1. Zákon o zahraniční službě, který by měl být do konce roku předložen na vládě.

2. Přispívat k bezpečnosti České republiky, tedy podílet se na aktivním formování evropské obranné politiky a přispívat k řešení migrační krize.

3. Česká republika musí nadále zůstat aktivní v oblasti humanitární pomoci.

 

V dalších bilančních schůzkách bude premiér Sobotka pokračovat příští týden.  

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie

Související zprávy

Fotogalerie [F] fotogalerie