EN

Vláda České republiky

Pekingská deklarace a akční platforma – i po dvaceti letech jsou její cíle stále aktuální



Dnes si připomínáme 20. výročí přijetí Pekingské deklarace a akční platformy, která je výstupem 4. Světové konference OSN o ženách. K Pekingské deklaraci se připojila řada nevládních ženských organizací a 189 vlád z celého světa, včetně České republiky. Tato deklarace dodnes představuje jeden z nejkomplexnějších a nejprogresivnějších dokumentů OSN v oblasti prosazování rovnosti žen a mužů.

Jde o dokument zaměřený na odstranění diskriminace a překážek účasti žen ve všech oblastech veřejného i soukromého života. Určuje dvanáct stěžejních oblastí zájmu a představuje cíle a doporučené kroky pro zlepšení přístupu žen k právům v těchto oblastech. Na základě těchto doporučení nejprve v roce 1998 Česká republika přijala vnitrostátní akční plán nazvaný „Priority a postupy vlády při prosazování rovnosti mužů a žen“, které se staly základním koncepčním dokumentem v oblasti rovnosti žen a mužů na úrovni vlády ČR. V listopadu loňského roku pak byl schválen první střednědobý rámcový vládní dokument pro uplatňování politiky rovnosti žen a mužů v ČR – „Vládní strategie pro rovnost žen a mužů v České republice na léta 2014 – 2020“. V únoru 2015 dále vláda ČR přijala „Akční plán prevence domácího a genderově podmíněného násilí na léta 2015 – 2018“. Všechny uvedené strategické dokumenty navazují na klíčové oblasti zájmu Pekingské platformy. 

„Rovnost žen a mužů pokládám za jeden ze stěžejních pilířů demokratické společnosti a důležitou otázku lidských práv. Přestože se za posledních 20 let i díky Pekingské deklaraci podařilo dosáhnout řady úspěchů, stále na mezinárodní i české úrovni čelíme řadám výzev. Jedná se především o rozdíly v odměňování žen a mužů, nízké zastoupení žen v rozhodovacích pozicích, diskriminaci na trhu práce, nízké zapojení mužů do péče o děti či vysoký výskyt domácího násilí. Podle údajů Světového ekonomického fóra z loňského roku je Česká republika v žebříčku hodnocení rovnosti žen a mužů na 96. místě z celkových 142 zkoumaných zemí. To pro nás samozřejmě nevyplývá pozitivně,“ řekl ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier. „Podnikl jsem proto kroky, které směřují k nápravě tohoto stavu. Schválení Vládní strategie pro rovnost žen a mužů v ČR na léta 2014 - 2020, Akčního plánu pro prevenci domácího a genderově podmíněného násilí či důslednější hodnocení dopadů vládních materiálů na rovnost žen a mužů ukazují, že vládě ČR tento problém není lhostejný,“ dodal.

Členské státy OSN odevzdávají Ekonomické komisi OSN pro Evropu v pětiletém intervalu periodické zprávy o plnění Pekingské platformy. Poslední periodickou zprávu o plnění Platformy v ČR vypracoval Úřad vlády ČR v roce 2015 a je dostupná online (stejně jako předešlé zprávy) na: /cz/ppov/rovne-prilezitosti-zen-a-muzu/dokumenty/zpravy-o-plneni-pekingske-akcni-platformy-123750/

Ve středu 16. září 2015 od 17:00 pořádá organizace Mozaiky o.s. u příležitostí 20. výročí přijetí Pekingské deklarace a akční platformy panelovou diskusi s názvem „Ženy v moderní společnosti. Rovnost?“. Diskuse se za Úřad vlády ČR zúčastní Radan Šafařík, pracovník oddělení rovnosti žen a mužů. Panelová diskuse proběhne v Cafe Louvre v Praze, bližší informace jsou k dispozici zde: https://www.facebook.com/events/1485750651720846/