EN

Vláda České republiky

Zavedení eura v ČR



Stránka poskytuje stručný úvod do problematiky zavedení jednotné evropské měny v České republice a odkazuje na specializované stránky určené široké odborné a laické veřejnosti.


Euro a Česká republika Česká republika 
Zavedení eura - ilustrační obrázekČR se 1. května 2004 stala členem Evropské unie, čímž se rovněž zavázala k přijetí jednotné evropské měny. Termín, ke kterému bude Česká republika usilovat o přijetí eura, určí vláda. Členství v eurozóně je podmíněno splněním ekonomických a právních podmínek známých též jako maastrichtská kritéria. Zavedení eura je proces s mnoha aspekty. Na jedné straně přináší řadu výhod, jakými jsou například jednodušší cestování nebo vyšší makroekonomická stabilita. Má však i své nevýhody, a to zejména v podobě ztráty samostatné měnové politiky.

Zavedení eura se dotkne všech obyvatel České republiky, kteří by se měli dobře připravit. K usnadnění přechodu české ekonomiky na euro byl vypracován Národní plán zavedení eura v České republice, který řeší technické, organizační a právní náležitosti tohoto přechodu. Národní plán stanoví, že přechod na euro musí respektovat několik důležitých principů: právní jistotu, ochranu spotřebitelů a minimalizaci nákladů spojených se zavedením eura.

Ilustrační obrázekPRINCIP PRÁVNÍ JISTOTY
Princip právní jistoty znamená, že všechny uzavřené smlouvy (hypoteční, pojistné, nájemní a další), které obsahují údaje v českých korunách, zůstanou po zavedení eura nadále platné.

PRINCIP OCHRANY SPOTŘEBITELE
Princip ochrany spotřebitele usiluje o to, aby zavedení eura nebylo zneužito k neodůvodněnému zvýšování cen. Hlavním nástrojem prosazování tohoto principu bude povinnost tzv. duálního označování vybraných cen a peněžních částek. Neboli po oznámení oficiálního přepočítacího koeficientu budou muset být příslušné peněžní částky uváděny v korunách i eurech. Spotřebitelé si tak budou moci lépe přivyknout na novou měnu.

PRINCIP MINIMALIZACE NÁKLADŮ
Princip minimalizace nákladů stanoví, že způsob přechodu na novou měnu musí být ohleduplný vůči výdajům soukromých subjektů i státních orgánů. Je důležité respektovat tuto zásadu, jelikož Národní plán stanoví, že každý subjekt si bude muset pokrýt náklady na zavedení eura z vlastních zdrojů. To platí jak pro veřejné, tak i soukromé subjekty. Úlohou státu bude poskytovat všem adresátům přesné a včasné informace.


Integrace ČR do EU – měnová a hospodářská politika - Ucelené informace České národní banky
Co je ERM II


Ministerstvo financí spustilo specializované internetové stránky www.zavedenieura.cz
Tato stránka nabídne základní faktické informace o euru a eurozóně, jakož i představení procesu zavedení eura v České republice se všemi důležitými aspekty (přínosy společné měny pro spotřebitele a podnikatele, plnění maastrichtských konvergenčních kritérií, přijatý scénář jednorázového zavedení eura, institucionální zajištění připrav, aj.)

Stránky www.zavedenieura.cz mají převážně informační a vzdělávací charakter a poskytují základní informace o euru a eurozóně (stručná historie měnové integrace, informace o eurových bankovkách a mincích, aj.). Samostatná část je věnována dopadům zavedení eura na českou ekonomiku (přínosy společné měny pro spotřebitele a podnikatele, plnění maastrichtských konvergenčních kritérií, přijatý scénář jednorázového zavedení eura, institucionální zajištění, aj.). V sekci Dokumenty jsou k dispozici odborné informace určené konkrétním subjektům. Zde budou zveřejněny právní předpisy související se zavedením eura, vládní dokumenty a průběžně zpracovávané metodické texty (metodika zaokrouhlování a zarovnávání finančních částek, doporučení pro podnikatele, nástroje ochrany spotřebitele před neodůvodněným zvyšováním cen, a další). Informace poskytla Ing. Vilma Dingová z Organizačního výboru Národní koordinační skupiny pro zavedení eura.

 
lidé - ilustrační fotoStránky rovněž nabízejí seznam nejčastějších otázek a odpovědí spojených s přijetím jednotné ervopské měny a seznam užitečných odkazů. Občané se mohou se svými otázkami také obracet na operátory bezplatné infolinky na čísle 800 200 200
Další kontakty:

Informační emailova adresa: euro@mfcr.cz

Poštovní adresa:
Ministerstvo financí
Kancelář národního koordinátora zavedení eura
Letenská 15
118 10 Praha 1

tel.: 257 042 102
fax.: 257 533 533