Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Archiv zpráv pracovních a poradních orgánů vlády

Stránka byla přesunuta do archivu

14. 3. 2011 12:00

NERV: Lidé se musí naučit, jak nakládat s penězi

Zástupci Národní ekonomické rady vlády (NERV) dnes prezentovali výsledky analýzy v oblasti bankovního sektoru a finančního trhu. České republice by podle ekonomů pomohla například větší finanční gramotnost, zrušení daně z dividend nebo privatizace minoritních podílů ve státních firmách prostřednictvím burzy.

Český bankovní sektor je podle NERVu zdravý. Problémem Čechů je ale omezený přístup k finančním službám a nevhodné nakládání s penězi. Tato finanční negramotnost pak vede k nízké konkurenceschopnosti ve všech oblastech. Jedním z řešení je podle doporučení NERVu vzdělávání státních úředníků, soudců, povinný školní předmět – finanční gramotnost, zintenzivnění výuky matematiky nebo povinné státní maturity z matematiky.

V České republice také chybí vícekanálová mediální kampaň například v podobě průvodce pro začínající podnikatele, aby měli finanční a právní gramotnost, aby se mohli v českém prostředí lépe orientovat,“ řekl ekonom Michal Mejstřík. Michal Mejstřík

Důsledkem chybějícího finančního vzdělávání je například předluženost občanů. V Rakousku nebo ve Francii vydávají tzv. finanční řidičské průkazy. „Věkové skupiny jsou rozřazeny na několik skupin těchto řidičských průkazů a jako v autoškole dostávají lidé potvrzení, jak jsou způsobilí k nakládání s penězi,“ vysvětluje jeden ze způsobů zajišťování finanční gramotnosti v rámci mediálních kampaní spolupracovník NERV Michael Princ.

NERV také navrhuje zavádět více platebních terminálů a přimět lidi více využívat bezhotovostního bankovního styku. Zároveň zavádět více bankovních produktů, aby klienti jen neukládali své finanční prostředky, ale také se naučili více investovat. Cílem je mimo jiné zrychlení oběhu peněz v ekonomice.

Nulová daň z dividend

Za kontroverzní opatření považují ekonomové z NERV zrušení daně z dividend. Podle Jana Procházky tato daň představuje ve své podstatě dvojí zdanění, protože zisk podniku je zdaněn nejprve daní z příjmu právnických osob a poté je část rozdělena mezi akcionáře prostřednictvím dividend.

V současné době je oficiálně stanovena daň z dividend na úrovni 15 %, ve skutečnosti jsou ovšem daňové výnosy řádově nižší, protože je možné uplatnit mnoho daňových výjimek. Kvůli tomu existuje na trhu nerovné postavení mezi různými tržními aktéry, kdy jsou znevýhodněni především drobní investoři,“ říká ekonom Procházka. Jan Procházka

Zrušení daně z dividend by odstranilo další daňové výjimky a vedlo k celkovému zprůhlednění tržního prostředí. Navíc v ČR tato daň dosahuje celkově zhruba 3 miliard korun ročně a není tak podle ekonomů zcela efektivní. Zrušení této daně by navíc mohlo zvětšit objem peněz vybraných na ostatních daních. „Toto opatření povede ke zvýšení transparentnosti daňových výnosů z důvodu odstranění výjimek a rovnoprávnému postavení všech investorů,“ dodal Procházka.

Na trh by měly jít akcie státních podniků

Privatizace minoritních 20 – 30 procentních podílů ve státních podnicích jako jsou ČEPRO, ČEPS, Letiště Praha, ČSA, Lesy ČR, Budvar a Česká pošta prostřednictvím burzy pomůže podle NERVu zvýšit konkurenceschopnost. „Tyto firmy budou následně burzami férově ohodnoceny a tato cena s historií burzovního vývoje může být za 2 – 3 roky případně použita k přímému prodeji do rukou strategického zájemce. Pochopitelně pouze v případě, že to bude dávat ekonomický smysl. Podniky na burze budou pod optikou analytiků, fond managerů z celého světa, kteří každý nestandardní krok managementu (potažmo státu) ocení poklesem hodnoty, což ovlivní nejen výplaty managerů,“ píše se v doporučení NERVu podle kterého jde o největší a nejlevnější antikorupční opatření.

Celou kapitolu 5 – Rozvoj finančních trhů ze závěrečné zprávy podskupiny NERV pro konkurenceschopnost a podporu podnikání najdete v připojených dokumentech.

Příští pondělí proběhne v Hrzánském paláci další workshop, na kterém bude představena kapitola 6 - Technologická připravenost.

Výběr z fotogalerie

       

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie

Zvuková příloha

Záznam z pracovní schůzky NERV, 14. března 2011

Připojené dokumenty

Související zprávy