EN

Vláda České republiky

Podpora projektů přeshraniční výměny v rámci nástroje TSI

V roce 2022 představila Evropská komise (EK) v rámci 3. řádné výzvy Nástroje pro technickou podporu (Technical Support Instrument, TSI) novou iniciativu k podpoře přeshraniční výměny zkušeností pracovníků veřejné správy v rámci vlajkového projektu TSI PACE (Public Administration Cooperation Exchange). Vlajkové projekty TSI představují předvyplněné projektové žádosti, které reflektují požadavky členských států EU.

Výměny zkušeností probíhají formou tematicky zaměřených studijních návštěv pro 1 – 5 pracovníků veřejné správy v časovém rozmezí od 5 dnů do 3 měsícůDoprava a ubytování jsou účastníkům studijních návštěv zajištěny přímo prostřednictvím nástroje TAIEX (Technical Assistance and Information Exchange) na náklady Evropské komise. Administrativní zátěž související se studijními cestami je tak pro vysílající instituci poměrně nízká. Zároveň není vyžadováno, aby hostující instituce plnila zároveň následně i hostitelskou roli.

Členské státy tak mohou být do této přeshraniční výměny zapojeny s ohledem na jejich zájmy a případnou kapacitu hostit zahraniční pracovníky. Hostující pracovníci pak získají informace o tom, jak daná instituce pracuje na konkrétních úkolech v oblasti zaměření konkrétní návštěvy na základě podrobného programu, definovaným hostitelskou a hostující institucí a Evropskou komisí.

V rámci 4. řádné výzvy nástroje TSI podala ČR své první projekty PACE. Oba podané projekty byly předvybrány EK k podpoře. Jedná se o projekt Ministerstva zemědělství, který se zaměřuje získání příkladů dobré praxe v oblasti vodohospodářské politiky a řízení sucha s jinými státy či projekt Úřadu vlády a Ministerstva vnitra (se zapojením Ministerstva zahraničních věcí) k podpoře šíření povědomí o možnostech přeshraničních výměn a stáží v jiných členských státech v rámci státní správy.

Následující rok ČR podala rovněž 2 projekty. Jednalo se o projekt Policejního prezidia, zaměřený na získání zahraničních znalostí a postupů v oblasti policejní spolupráce a implementace Schengenské dohody včetně příslušných IT systémů. Druhý projekt podala Digitální a informační agentura. Cílem tohoto projektu je získání a výměna osvědčených zahraničních postupů v oblasti implementace digitálních projektů plánů pro oživení a odolnost, v případě ČR Národního plánu obnovy. Oba projekty byly rovněž vybrány k podpoře.

V případě zájmu o bližší informace ohledně vlajkových projektů TSI PACE kontaktujte Odbor věcných politik, Sekce pro evropské záležitosti (na email tsi@vlada.gov.cztomas.nalejvac@vlada.gov.cz, tomas.bily@vlada.gov.cz či vaclav.klusak@vlada.gov.cz).