Z Eurocenter zmizely tisíce exemplářů infobrožury o českém předsednictví EU. Nyní je k dispozici i v angličtině
Praha, 12.června 2008 - Útvar místopředsedy vlády pro evropské záležitosti Alexandra Vondry vydává anglickou on-line verzi informační brožury pro širokou veřejnost, která je věnována českému předsednictví Rady EU v první polovině roku 2009. Česká verze brožury vydaná Úřadem v březnu tohoto roku zaznamenala velký úspěch. Z 8300 exemplářů distribuovaných do Eurocenter si lidé vyzvedli za necelé tři měsíce více než třetinu. Na vládním webu pak zaznamenali 1500 stažení brožury v elektronické podobě. Obě verze – česká i anglická - jsou k dispozici na internetových stránkách Úřadu vlády ČR v průběžně aktualizované podobě.
„Brožura v angličtině vznikla, podobně jako její česká verze, na základě poptávky. Obraceli se na nás průběžně různí zástupci ambasád i zahraniční novináři s tím, že se doslechli o brožuře o českém předsednictví a zda by ji mohli obdržet v angličtině,“ vysvětlila náměstkyně místopředsedy vlády pro evropské záležitosti Jana Hendrichová. „Brožura je také velmi užitečná pro nové členské země EU, které se na předsednictví připravují poprvé a které nás čím dál častěji žádají o konzultace. Zájem jsme zaznamenali například z Maďarska, Litvy, Lotyšska i ze Slovenska,"dodala náměstkyně zodpovědná za koordinaci praktických příprav předsednictví.
„Klíčovou cílovou skupinou pro nás ale samozřejmě zůstávají naši občané. Hlavní informační kampaň k českému předsednictví chystáme od podzimu 2008“, uvedl Alexandr Vondra, vicepremiér pro evropské záležitosti. "Faktem je, že v žádné evropské zemi není jednoduché „prodávat Evropu“, často vnímanou jako příliš složitou a bez vlivu na běžný život. To ale není pravda – zhruba 70% všech zákonů, které ovlivňují náš život, vzniká dnes v Bruselu. České předsednictví proto vidíme jako příležitost přinést evropská témata „domů“. Je důležité, aby si získala pozornost médií, kterou si zaslouží. Velmi dobře se to daří například v sousedním Německu“, dodal vicepremiér.
V současné době mohou lidé získat informace o EU či českém předsednictví kromě internetu a médií např. v krajských Eurocentrech. K dispozici každému je také bezplatná telefonní linka Eurofon. Novou podobu v druhé půli června také získá vládní server o EU Euroskop, jehož zbrusu nová tvář bude představena vicepremiérem A. Vondrou 18.6. na tiskové konferenci. V rámci informování o EU Úřad vlády ve spolupráci s Parlamentním institutem mimo jiné vydal v březnu 2008 konsolidovanou, tedy přehlednou verzi Lisabonské smlouvy.
Infobrožura sepsaná formou otázek a odpovědí srozumitelnou a čtivou formou informuje na třinácti stránkách širokou veřejnost o konkrétních krocích v přípravě předsednictví ČR v Radě EU, jakož i se základními fakty o předsednictví, např. jaké jsou priority českého předsednictví, kolik a jaká zasedání se boudou konat na území ČR, ale i například, jak probíhá příprava úředníků, zda znamená předsednictví zvýšené bezpečnostní riziko, či zda a jak je možné se na přípravách předsednictví podílet.