Veřejné slyšení na téma: Jaká by měla být budoucí politika České republiky a Evropské unie v oblasti globální změny klimatu?, Senát Parlamentu ČR
Ve středu 21.11. 2007 vystoupil na veřejném slyšení v Senátu Parlamentu České republiky se svým příspěvkem vicepremiér vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. Veřejné slyšení se zabývalo otázkou, jaká by měla být budoucí politika České republiky a Evropské unie v oblasti globální změny klimatu. Vystoupení vicepremiéra Alexandra Vondry na půdě Senátu se převážně týkalo zohlednění otázek energetiky a změny klimatu v prioritách českého předsednictví EU.
České předsednictví v EU v roce 2009 by se podle vicepremiéra Alexandra Vondry mělo soustředit na dosažení mezinárodního konsenzu v boji proti změnám klimatu, bez kterého bude snažení Evropské unie odsouzeno k neúspěchu. EU se podle vicepremiéra podílí na světových emisích pouze 13 procenty, k největším světovým znečišťovatelům patří Čína, USA a Indie. Vicepremiér Alexandr Vondra doslova uvedl: "Naší vizí je vytvoření společné energetické strategie pro oblast evropské energetiky, jejíž nedílnou součástí jsou nejen klimatické změny, ale také spolehlivé a bezpečnostní fungování vnitřního trhu s elektřinou a plynem a především bezpečnost dodávek energií pro celou EU.“ Vicepremiér Alexandr Vondra dále jmenoval v této souvislosti investice do rozvoje takzvaných čistých technologií včetně hledání alternativních zdrojů energie a úspor energie.
Podle vicepremiéra pro evropské záležitosti bude také Česká republika jako předsednická země EU usilovat o "odtabuizování" tématu využívání jaderné energie. Vicepremiér na toto téma prohlásil: "Bude nutné otevřeně diskutovat na téma jaderné energie, bez které se dnes v řešení klimatických změn neobejdeme.“
Vicepremiér na senátním slyšení o globálních změnách klimatu také oznámil, že se vláda dohodla na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny na 8,6 procenta do roku 2020. Toto číslo budou zástupci ČR obhajovat na prosincovém jednání v Bruselu. Alexandr Vondra uvedl, že dvacetiprocentní podíl, který EU požaduje, je pro ČR nesplnitelný. “Dosažení hranice 20 procent je při všech výpočtech v českých podmínkách nereálné. Hranice, na kterou je Česko schopno se s ohledem na svou geografickou a průmyslovou strukturu dostat, se pohybuje mezi osmi až devíti procenty," uvedl dále vicepremiér.