EN

Vláda České republiky

Ve Strakově akademii proběhl kulatý stůl ke kohezní politice v NPR



Dne 11. února 2013 proběhlo v prostorách Úřadu vlády poslední jednání z první letošní série tématických diskusí k přípravě Národního programu reforem ČR pro rok 2013. Neformální kulatý stůl, který byl tentokrát zaměřen na téma implementace politiky soudržnosti v kontextu naplňování cílů Národního programu reforem, proběhl za účasti reprezentantů Parlamentu České republiky, hospodářských a sociálních partnerů, zástupců územní samosprávy a akademické sféry, členů Národní ekonomické rady vlády a zainteresované občanské společnosti.

Státní tajemník Vojtěch Belling v úvodu jednání shrnul průběh zasedání Evropské rady, která se uskutečnila ve dnech 7.-8. února 2013 v Bruselu. Na ní bylo dosaženo na úrovni Rady dohody o víceletém finančním rámci pro roky 2014 – 2020. Dohoda určuje mimo jiné také výdajový rámec pro politiku soudržnosti v daném období. V návazné diskusi ocenil Josef Středula, zástupce ČKMOS, úspěch delegace vedené předsedou vlády ČR Petrem Načasem na tomto jednání.

Náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun následně představil současný stav přípravy implementační struktury politiky soudržnosti pro nové programovací období, včetně základních principů a priorit, na nichž bude tato struktura vystavěna. Představil také dosavadní průběh jednání s Evropskou komisí o Partnerské dohodě a indikoval jejich další vývoj. Státní tajemník Vojtěch Belling se ve svém navazujícím vstupu zaměřil především na vazby mezi prováděním kohezní politiky a naplňováním opatření obsažených v Národním programu reforem.

V následné rozpravě jednotliví vystupující upozornili mj. na nutnost podrobně analyzovat nedostatky v implementaci politiky soudržnosti v současném období a potřebu využít získaných poznatků v období následujícím. Diskutující také vyjádřili přesvědčení o důležitosti zahrnutí všech relevantních partnerů do jednání o budoucí podobě implementační struktury politiky soudržnosti. Účastníci jednání ocenili, že Národní program reforem pro rok 2013 je pevněji provázán se Strategií mezinárodní konkurenceschopnosti schválenou vládou ČR v září 2011. Pozitivně je vnímáno především převedení agendy implementace Strategie na Úřad vlády, což umožní efektivněji sledovat realizaci jednotlivých reformních opatření. Větší důraz by měl být současně kladen na synergie a větší provázanost mezi již existujícími strategiemi, přičemž Národní program reforem by měl představovat určitý zastřešující rámec jejich implementace.

Příprava Národního programu reforem ČR pro rok 2013 bude pokračovat celkovou redakcí jednotlivých kapitol na základě vstupů získaných v rámci prvního kola neformálních konzultací. V průběhu března bude Úřadem vlády v úzké spolupráci se zainteresovanými resorty předložena první konsolidovaná verze textu Národního programu reforem ČR pro rok 2013, která bude předmětem dalšího kola neformálních i formálních konzultací a jednání. Termín pro odeslání konečné verze dokumentu Evropské komisi je polovina dubna 2013.