Státní tajemník pro evropské záležitosti Vojtěch Belling přijal 12. října švédského státního tajemníka pro záležitosti EU
Švédský státní tajemník O. W. Söderström v průběhu své pracovní cesty do České republiky 12. října navštívil Úřad vlády ČR, kde se setkal se státním tajemníkem pro evropské záležitosti V. Bellingem. Hlavním tématem vzájemných konsultací se stala aktuální situace v eurozóně, možná řešení její krize a související institucionální otázky. Předmětem debaty byl ovšem i víceletý finanční rámec Evropské unie po roce 2013 a jednalo se rovněž o zkušenostech s Baltskou strategií a o legislativním návrhu k rozdělování potravin nejchudším osobám v Unii.
V první ze zmíněných oblastí se diskutoval nejen dosažený pokrok ve schvalování nápravných nástrojů a ex post řešení, jako je např. Evropský nástroj finanční stability (EFSF) či Evropský stabilizační mechanismus (ESM), ale obě strany se shodly také na potřebě soustředit se na preventivní opatření. Fiskální konsolidace a podpora hospodářského růstu a konkurenceschopnosti by měly zabránit opakování současné krizové situace. Otevřena byla rovněž otázka institucionálního zajištění těchto opatření a cílů – možnost co nejširšího využití potenciálu stávajícího unijního právního rámce nebo jeho úprava. Nabízí se přitom posílení tzv. komunitární metody v oblastech, kde to je možné, nebo podpora mezivládní koordinace politik v kompetenci členských států.
Téma příštího víceletého finančního rámce Evropské unie na léta 2014 až 2020 se soustředilo na problematiku jeho celkového objemu, jednotlivých obsahových priorit a zdrojů financování evropského rozpočtu. Postoje obou zemí k návrhům Evropské komise jsou si velmi blízké. Obě strany se shodly, že rozpočet by měl přiměřeně reflektovat fiskální vývoj v členských státech a soustředit se především na podporu unijní konkurenceschopnosti a hospodářského růstu. Pozornost by měla být věnována účelnosti a hospodárnosti vynakládaných prostředků na oblasti a projekty, které přinesou evropskou přidanou hodnotu, a rozpočet by měl být transparentní. Česká republika i Švédsko v této souvislosti vyjadřují nesouhlasný postoj k zavádění nových vlastních zdrojů unijního rozpočtu.