EN

Vláda České republiky

Konference o přípravě budoucího víceletého finančního rámce



Dne 6. května 2011 proběhla v Praze konference k příštímu víceletému finančnímu rámci po roce 2013 za účasti předsedy vlády ČR Petra Nečase, eurokomisaře pro rozpočet Janusze Lewandowskeho, maďarské ministryně pro evropské záležitosti Enikö Györi a dalších významných hostů.  

V červnu 2011 se od Evropské komise očekává předložení balíčku legislativních i nelegislativních návrhů k novému víceletému finančnímu rámci (VFR), který vstoupí v platnost v roce 2014. Začne tak dvouletá diskuse o prioritách evropského rozpočtu a jejich financování. Vzhledem k tomu, že se unijní instituce ani členské státy neodhodlaly jednat o rozpočtových prioritách v rámci původně plánované revize, bude se VFR diskutovat od základu.

Českou pozici představili na konferenci předseda vlády Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek. Vláda ČR dlouhodobě, a v souladu se svým programovým prohlášením, podporuje :

  • udržení celkové relativní výše rozpočtu na úrovni 1 % HND EU,
  • zachování současné délky finančního rámce 7 let,
  • nezvyšování jeho flexibility a zjednodušení systému vlastních zdrojů spolu s odstraněním všech korekcí.

Výdajovou prioritou ČR bude :

  • kohezní politika a zachování jejího hlavního cíle,
  • podpory méně rozvinutých států a regionů,
  • u zemědělské politiky bude ČR podporovat stanovení spravedlivých podmínek pro farmáře ze všech členských států, zachování této politiky na celoevropské úrovni a další snižování celkových výdajů na ni.

Pohled Komise EU na příští finanční rámec představil J. Lewandowski. I když finální návrh VFR bude předložen až v červnu, jeho základní východiska lze identifikovat již teď, např. na základě sdělení Komise k revizi rozpočtu z října 2010. V současné době Komise zvažuje různé varianty struktury rozpočtu, délky finanční perspektivy či posílení principu flexibility rozpočtu. Lze očekávat, že v červnovém návrhu se objeví myšlenky zavedení nových vlastních zdrojů, které by mohly např. nahradit existující zdroj založený na DPH. V oblasti kohezní politiky je možné předpokládat návrh větší podmíněnosti čerpání prostředků (tzv. kondicionalita) prováděním reforem či fiskální disciplínou. Dále bude pravděpodobně navržen vznik tzv. výkonnostní rezervy, z níž by měly být odměňovány státy a regiony, které nejlépe plní cíle strategie Evropa 2020.

Jako další řečník na konferenci vystoupila maďarská ministryně pro evropské záležitosti Enikő Győri, která shrnula aktivity současného maďarského předsednictví v této oblasti. Zmínila také diskuse o budoucí podobě některých významných politik EU a formě zapojení Evropského parlamentu do vyjednávání příštího VFR.

Očekává se, že Komise by měla návrh VFR předložit již na konci června. Intenzivní diskuse začne v září v rámci polského předsednictví, bude ale spíše technického charakteru. Politická jednání pak povede od začátku roku 2012 dánské předsednictví, s cílem dosáhnout dohody Rady EU s Evropským parlamentem do poloviny roku 2012.