EN

Vláda České republiky

Francouzský ministr zemědělství Bruno Le Maire navštívil Úřad vlády



Bruno Le Maire, francouzský ministr zemědělství, výživy, rybolovu, rozvoje venkova a regionálního plánování se v Praze 6. října setkal se státním tajemníkem pro evropské záležitosti Vojtěchem Bellingem. Hlavními tématy vzájemných konzultací byly prodloužení programu pomoci pro nejchudší osoby v Unii a budoucí podoba společné zemědělské i kohezní politiky.

V první ze zmíněných oblastí se diskutovaly odlišné pozice obou stran k programu potravinové pomoci pro nejchudší osoby v Evropské unii a jeho možnému prodloužení. Česká republika poukázala na skutečnost, že tato otázka by měla spadat spíše do problematiky sociální politiky než do sféry zemědělské, což ostatně nedávno potvrdil svým rozhodnutím také Soudní dvůr EU. Péče o nejchudší přitom spadá do primární odpovědnosti členských států. Česká republika proto nepodporuje prodloužení programu, nepatří ostatně ani k hlavním příjemcům jeho pomoci. Z pohledu Francie, kde by ukončení programu nebylo veřejností přijímáno kladně, se naopak jedná o politicky velmi citlivé téma, neboť představuje významný symbol solidarity, koresponduje se zájmy tamějších zemědělců a pomoc z něj čerpají čtyři miliony osob. V této souvislosti ministr Le Maire upozornil na revidovanou versi příslušného návrhu, již představila Evropská komise. Obě strany se shodly na potřebě nalézt řešení otázky na Radě pro zemědělství a rybolov dne 20. října.

Předmětem debaty byla i budoucí podoba společné zemědělské a kohezní politiky v rámci přípravy víceletého finančního rámce Evropské unie po roce 2013 a možnosti případné expertní spolupráce mezi Českou republikou a Francií v této oblasti. Podle státního tajemníka Bellinga je koheze pro Českou republiku zásadním tématem, ve kterém bychom uvítali rozsáhlejší konzultace s Francií v zájmu vysvětlování a slaďování národních pozic. Prostorem pro to je např. návrh Evropské komise na ozelenění přímých plateb posledně jmenované politiky, které mají podle návrhu nové unijní legislativy představovat 30 procent dotací, či otázka zavedení tzv. přechodových regionů.