Debriefing červnové Evropské rady uspořádaný Sekcí pro evropské záležitosti pro velvyslance členských a kandidátských zemí EU.
V pondělí 27. června se ve Strakově akademii sešli velvyslanci členských a kandidátských zemí EU, aby s představiteli Sekce pro evropské záležitosti Úřadu vlády zhodnotili výsledky Evropské rady konané 23. a 24. června v Bruselu.
„Diskuse na Evropské radě se nesla v mnohem klidnějším duchu a trvala kratší dobu, než mnozí očekávali,“ přiblížil atmosféru jednání vrchní ředitel sekce Vojtěch Belling. Následně představil českou pozici k jednotlivým otázkám probíraným na Evropské radě. Přítomní diplomaté setkání se zástupci útvaru zodpovědného za přípravu mandátu pro českou delegaci ocenili jako přínosné.
Největší počet otázek směřoval na záchranu zadluženého Řecka, budoucnost schengenského systému, Pakt euro plus a zhodnocení nového mechanismu koordinace hospodářských politik, tzv. evropského semestru.
„Česká republika podporuje závěry Evropské rady, které předpokládají dobrovolné zapojení soukromého sektoru do záchrany zadluženého Řecka, i když upřednostňovala spoluúčast povinnou,“ vysvětlil vrchní ředitel Belling. Vláda také přivítala, že na další plánovanou pomoc Řecku budou využity finanční prostředky z Evropského nástroje finanční stability (EFSF), na němž se podílí pouze členské státy eurozóny.
V otázce migrace ČR podpořila posílení vnějších hranic Evropské unie, mj. prostřednictvím systému FRONTEX, přičemž odmítá opětovné zavádění kontrol na vnitřních hranicích, které by mělo zůstat pouze dočasným a výjimečným řešením.
Vrchní ředitel Belling zdůraznil, že ačkoliv Česká republika není členem Paktu euro plus, jeho opatření podporuje. Pozitivně přijala i doporučení pro jednotlivé členské země (tzv. Country-specific Recommendations) od Evropské komise, vydané v rámci Evropského semestru. „Doporučení Evropské komise potvrzují správnost směřování reformních kroků české vlády,“ řekl vrchní ředitel Belling.