EN

Vláda České republiky

Britský ministr pro energetiku jednal se státním tajemníkem Prouzou

Ministr Edward Davey navštívil 28. května Prahu.
Ministr Edward Davey navštívil 28. května Prahu.


Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza se ve středu 28. května setkal s britským ministrem pro energetiku a změnu klimatu Edwardem Daveym.

Tématem pracovního oběda byla diskuse o klimaticko-energetické politice, která bude vévodit příští Evropské radě na konci června. Tomáš Prouza a Edward Davey se shodli na názoru, že základem pro klimaticko-energetický rámec do roku 2030 je jeden hlavní cíl, a to snižování skleníkových plynů.  Obnovitelné zdroje a energetické úspory mohou hrát významnou roli, nicméně musí být zohledněny jejich náklady a fungování tržních mechanismů, stejně jako národní podmínky.

Významným bodem diskuse mezi českou a britskou stranou byla také otázka evropské energetické bezpečnosti. Vedle aktuálního polského návrhu se energetické bezpečnosti věnuje také britský materiál s názvem EU Energy Security. Dokument obecně shrnuje britskou pozici k návrhu klimaticko-energetického rámce 2030 a zároveň navrhuje prostředky, kterými by se měla posílit evropská energetická bezpečnost.

Podle britského návrhu by EU mohla znatelně snížit svou závislost na dodávkách energií z nestabilních regionů diverzifikací zdrojových oblastí, prioritizací a rychlou realizací projektů společného zájmu (PCIs) či tlakem na snižování spotřeby energie a zvyšováním odolnosti energetického systému.

Státní tajemník Prouza ocenil příspěvek do aktuální debaty o energetické bezpečnosti v podobě britského materiálu. "S ohledem na roli průmyslu v české ekonomice je pro Českou republiku v oblasti energetiky nejdůležitější dlouhodobý pohled. Ten je spojen s otázkou přiměřených cen energií a současně dostatečných finančních zdrojů pro strategické investice," uvedl Tomáš Prouza.

Ministr Davey závěrem shrnul, že otázku energetické bezpečnosti není možné redukovat na diskusi o účinnosti či plynovodech, ale je nutné vnímat celkový kontext energetického sektoru, a to od investic do výroby, přes nastavení regulace a liberalizaci trhu po klimaticko-energetickou politiku.