EN

Vláda České republiky

Agenda zasedání Rady pro zahraniční záležitosti dne 13. května 2011



Dne 13. května 2011 se v Bruselu uskuteční zasedání Rady pro zahraniční záležitosti, která bude mimojiné projednávat obchodní agendu.

Rada bude projednávat následující témata :

Návrh Nařízení o aplikaci Systému všeobecných celních preferencí (s účinností od 2014).
Na jednání Rady proběhne první prezentace návrhu, který Komise schválila dne 10. května 2011. Systém všeobecných celních preferencí (GSP) v současné době funguje na základě nařízení Rady (ES) č. 732/2008 o uplatňování systému všeobecných celních preferencí s platností na tři roky. Tato lhůta vyprší 31. prosince 2011. Nový návrh však do konce roku 2011 nebude schválen, a proto byla již v dubnu schválena technická novela, která prodlužuje platnost nařízení o GSP do konce roku 2013.


Nařízení, kterým se stanoví přechodná úprava pro dvoustranné dohody o investicích mezi členskými státy a třetími zeměmi.
Bod je zařazen k podání informace o stavu projednávání, s ohledem na přesun pravomocí v této oblasti na EU Lisabonskou smlouvou. Cílem nařízení je mj. stanovit podmínky a procedurální rámec pro vyjednávání a uzavírání těchto smluv členskými státy do budoucna.


Příprava obchodních otázek summitu EU-Japonsko.
Summit proběhne v Bruselu koncem května 2011. Zaměří se na celkový rámec vzájemných vztahů na základě zprávy skupiny na vysoké úrovni. Vrcholné setkání navazuje na snahu uzavřít dohodu o volném obchodu mezi EU a Japonskem.
Jednání o rozvojové agendě z Dauhá (DDA). Na zasedání bude podána zpráva o současném stavu negociací v rámci DDA.


Zpráva o obchodních a investičních překážkách.
Evropská komise bude prezentovat zprávu o obchodních a investičních překážkách, která je strukturována podle priorit z hlediska strategických partnerů (teritoriální přístup) a z hlediska povahy, resp. typu překážek (horizontální přístup). Vybranými teritorii jsou Čína, Indie, Rusko, Brazílie, Argentina, USA a Japonsko. Z horizontálního pohledu Komise nalezla překážky např. u veřejných zakázek, v ochraně duševního vlastnictví, přístupu k surovinám, v bariérách ve službách a investicích apod.