Právo: Zákon o obecném referendu prošel vládou
O poplatcích na vysokých školách či o rychlostním limitu na dálnicích by napříště mohli rozhodovat občané v referendu. Ústavní zákon o obecném referendu na včerejším jednání schválil kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD).
Předkladatel zákona, ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD), ale ještě nemá vyhráno: jde o ústavní zákon, musí jej tedy schválit sto dvacet poslanců. Takovou většinu vládní koalice sice nemá, ale dá se předpokládat, že by pro návrh zvedli ruku i poslanci Úsvitu, nezařazená skupina kolem Tomia Okamury a KSČM.
"Budeme jednat s dalšími stranami. Chceme, aby se institut obecného referenda dostal do ústavního pořádku," řekl po jednání vlády Sobotka.
"Referendum se může konat o zásadních otázkách vnitřní nebo zahraniční politiky," uvedl včera Dienstbier.
"Nelze například zasahovat do trestního řízení s konkrétní osobou nebo hlasovat o jmenování nebo odvolání prezidenta republiky nebo členů vlády," upřesnil. Plebiscit by podle něj neměl hlasovat ani pro přijetí eura, neboť tato povinnost vyplývá z mezinárodních smluv.
Referendum by mohlo obsáhnout i žhavé téma posledních dnů: přijímání uprchlíků, petici proti uprchlickým kvótám podepsalo za několik týdnů přes 180 tisíc lidí. Podle Dienstbiera by ale otázka nemohla směřovat na přijímání imigrantů jako takové.
"Na základě referenda nemůžeme odmítnout právo azylu. Ale o čem by šlo konat referendum, je, jak má postupovat vláda, třeba že má vyjednávat tak, aby se neschvalovaly kvóty. Záleží na tom, jak by byla položená otázka," vysvětlil Právu Dienstbier.
...
Celý článek v dnešním vydání deníku Právo