EN

Vláda České republiky

iHNED.cz: Kongres žen: Proč je ve vedení největších českých deníků jen osm procent žen?



Na Kongres žen přijelo v sobotu do Prahy přes tisíc lidí z celé republiky. Účastníci se shodli, že média ovlivňují celou společnost, proto by se měla vyvarovat sterotypnímu zobrazování žen a mužů. Výsledkem kongresu je desatero, která vyzývá například přímo ženy k větší spolupráci.

Na Kongres žen přijelo v sobotu do Prahy přes tisíc lidí z celé republiky.
Účastníci se shodli, že média ovlivňují celou společnost, proto by se měla vyvarovat sterotypnímu zobrazování žen a mužů.
Výsledkem kongresu je desatero, která vyzývá například přímo ženy k větší spolupráci.

Podle průzkumu neziskové organizace Ústav nezávislé žurnalistiky mezi čtyřmi desítkami novinářů, kteří mají v Česku největší vliv na to, co se čtenáři dočtou v šesti největších tištěných denících, figurují ve vedoucích pozicích jen tři ženy.

Novinářky jsou tak ve vedení nejčtenějších deníků zastoupeny z necelých osmi procent. Celkově jich v médiích působí podle průzkumu na vedoucích pozicích necelých devět procent

O těchto číslech diskutovali účastníci Kongresu žen. Hlavní téma? Ženy a média.

Ageismus médií vůči ženám,co s tím? P.Fundová:komu je víc než 35 nemá šanci se na obrazovky televize dostat,musíme o tom mluvit! *KongresZen— Kongres žen (@KongresZen) 20. Červen 2015

@VeraJourova média utvářejí naši realitu, je proto důležité, aby se na vytváření mediálních obsahů podílely muži i ženy *KongresZen— Kongres žen (@KongresZen) 20. Červen 2015

Vinohradský dům a náměstí Míru v Praze okupovalo více než tisíc lidí. Na Kongres žen přijely novinářky, socioložky, političky, blogerky, aktivistky i ženy z neziskového sektoru.

A ačkoliv převládaly ženy, mezi návštěvníky a vystupujícími bylo i dost mužů. Obecenstvo bylo pestré nejen co se týká profesí, ale i věku, rodiče s malými dětmi diskutovali se seniory.
Nelitujte se, spolupracujte

DESATERO KONGRESU ŽEN 2015

1. JAZYK JE MOCNÝ, MLUVME SPRÁVNĚ
 Studenti, právníci, sportovci... proč, když mluvíme i o ženách?

 2. BRAŇME SE STEREOTYPŮM
 Je to jednoduché: A kdybych byla muž, zeptal byste se taky tak? Zkuste to jinak!

 3. VYŽADUJME ROVNÉ ZASTOUPENÍ ŽEN V DISKUZNÍCH POŘADECH
 Pořádáte debatu, píšete článek, zvete hosty do pořadu? Vyváženost = pestrost.

 4. TRVEJME NA GENDEROVÉ VYVÁŽENOSTI V REGULATORNÍCH ORGÁNECH
 Kvóty, kvóty, kvóty... fungují.

 5. ZÍSKEJTE VÍCE ŽEN DO VEDOUCÍCH POZIC V MÉDIÍCH
 Společnost tvoří 50 % mužů a 50 % žen, proč tedy nejsou ve vedení médií téměř žádné

 6. VYTVÁŘEJTE PRACOVNÍ PROSTŘEDÍ PŘÁTELSKÉ RODINĚ
 Sdílené pracovní místo, částečné úvazky, práce z domova... proč ne v médiích?

 7. ŘEKNĚTE NE PRODUKTŮM, KTERÉ PRODÁVÁ SEXISTICKÁ REKLAMA
 Sexistická reklama? Ne, děkuji.

 8. PODPORUJME RŮZNOST NA OBRAZOVKÁCH A V ÉTERU
 Věk, pohlaví, orientace, etnicita, rasa... na obrazovky patří vše, stejně jako do každodenního

 9. NEROZDĚLUJME SVĚT NA MUŽSKÝ A ŽENSKÝ, JE JEN JEDEN
 Svět je jen jeden, náš společný. Pojďme se tak chovat.

 10. ŽENY, SPOLUPRACUJME!
 Feminismus není nadávka!


Ministr pro lidská práva Jiří Dientsbier je přesvědčen, že obraz společnosti, jak jej představují média, ovlivňuje celou společnost. "Ženy byly jako hlavní aktérky zobrazeny ve 23 procentech zpráv. Reportéři, kteří podávají informace o sociálních věcech a spravedlnosti, jsou ze 64 procent ženy. O kriminalitě a násilí referují ze 67 procent muži," uvedl.

Také eurokomisařka Věra Jourová ve videozdravici upozorňovala, že média vytvářejí realitu, a proto je důležité, aby se na obsahu podílela obě pohlaví.

Podle předsedkyně Kongresu žen, socioložky Marcely Linkové se téma rovnosti žen často bagatelizuje. Socioložka Jiřina Šiklová na účastnice kongresu apelovala, aby se nelitovaly, ale naopak si uvědomily, jaký kus cesty ženy od poloviny minulého století ušly.

Diskutující se většinou shodli, že téma genderové rovnosti by měla více zohledňovat především veřejnoprávní média. Téma je to ale i pro média soukromá.

A stejně jako je pro vnímání ve společnosti důležité rovné příležitosti mužů a žen, je nutné mluvit i o rozmanitosti, kdy vedle sebe pracují zdraví i postižení, lidé různých etnik i věku.

...

autor: Petra Horáková

Celý článek na: http://domaci.ihned.cz/c1-64200170-kongres-zen-proc-je-ve-vedeni-nejvetsich-ceskych-deniku-jen-osm-procent-zen

iHNED.cz: Kongres žen: Proč je ve vedení největších českých deníků jen osm procent žen?