epravo.cz: Rada seniorů prosazuje zákon, který jí zajistí jednání s politiky
Rada seniorů ČR usiluje o přijetí zákona, který by jí zajistil peníze od státu na činnost i to, že by s ní politici museli o situaci starších lidí jednat a brát její připomínky v potaz. Buď za každého důchodce a důchodkyni, nebo za každou ženu nad 60 let a na každého muže nad 63 let by rada chtěla dostávat deset korun. Část peněz by využila na prosazování zájmů starších lidí a vyjednávání, část by rozdělila seniorským organizacím. Záměr novinářům dnes představil šéf rady Zdeněk Pernes.
"Je před krajskými volbami a příští rok jsou parlamentní volby. V tomto období mají senioři na přijetí zákona velkou šanci. Dva a půl milionu voličů je hodně. Budeme seniory informovat o tom, jak se k návrhu strany stavějí," uvedl Pernes.
S návrhem vlastního zákona rada přišla před rokem. Informovala o něm prezidenta, premiéra a některé ministry. Dohodu o spolupráci má s vládní ČSSD, KDU-ČSL, s hnutím ANO i s opozičními komunisty. U politiků bude hledat podporu.
Podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) je požadavek rady vyjadřovat se k návrhům zákonů a "připomínkovat je" legitimní. "Senioři mají mít podmínky pro důstojný život jako kdokoliv další ve společnosti. Důležitou součástí toho je, aby byli slyšeni. K tomu potřebují odbornou expertizu," řekl ČTK ministr. Podle něj by podporu místo zákona mohl zajistit ale i dotační program.
Rada svůj návrh zákona připravila podle rakouského vzoru. V Rakousku podle Pernese úprava platí od roku 1998 a podpora na seniora a seniorku tam prý činí euro (27 korun).
Podle představ rady by zákon měl stanovit definici seniora. Tím by měla být osoba s trvalým pobytem v ČR, která pobírá starobní důchod, nebo žena nad 60 let a muž nad 63 let. Starobní penzi v Česku na konci loňska podle České správy sociálního zabezpečení pobíralo 2,38 milionu lidí. Podle statistické ročenky v zemi žilo kolem 850.000 mužů nad 63 let a zhruba 1,5 milionu žen nad 60 let.
Podle návrhu by rada jako "dobrovolné nestranické sdružení" prosazovala zájmy seniorů, vyjednávala se členy vlády, poslanci a senátory, hejtmany či zástupci měst. Mohla by to dělat tehdy, pokud by měla víc než 200.000 členů. Rozdělovala by také peníze od státu seniorským organizacím, které by měly aspoň 20.000 členů. Podporu by ze svého rozpočtu vyčlenilo ministerstvo práce.
...
Celý článek na: http://www.epravo.cz/zpravodajstvi/rada-senioru-prosazuje-zakon-ktery-ji-zajisti-jednani-s-politiky-101275.html