Rada vlády pro lidská práva schválila podněty k lepšímu zacházení s cizinci
Rada vlády pro lidská práva pod vedením svého předsedy ministra Dienstbiera na svém zasedání dne 8. října 2015 schválila podněty svých Výborů. Výbor pro práva dítěte zpracoval podnět požadující zajištění odpovídajícího zacházení s dětmi-cizinci a jejich rodinami na území České republiky při současné humanitární uprchlické krizi a Výbor pro práva cizinců předložil Radě podnět k otázce protiprávního zajišťování cizinců a dalšího porušování jejich práv.
Výbory Rady vlády pro lidská práva se výše uvedenými otázkami zabývaly v průběhu měsíce září a následně je ve formě podnětu postoupily Radě, která podněty na svém říjnovém zasedání schválila. Nyní předseda Rady, kterým je ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier, předloží tyto podnětu vládě České republiky.
Návrhy obsažené v podnětech
Podnět navržený Výborem pro práva dítěte obsahuje deset základních zásad pro zajištění odpovídajícího zacházení s dětmi-cizinci a jejich rodinami na území ČR. Rada vlády navrhla, aby vláda České republiky uložila odpovědným resortům, a to Ministerstvu vnitra, Ministerstvu práce a sociálních věcí, Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy a Ministerstvu zdravotnictví, aby společným postupem vytvořily metodické pokyny a instrukce, které povedou k zajištění naplňování tohoto tzv. „desatera“.
První bod tohoto dokumentu vyzývá, aby bylo upuštěno od praxe zajišťování, respektive umisťování dětí a jejich rodin v zařízeních pro zajištění cizinců. Děti a jejich rodiny nesmějí být zajišťovány v zařízeních pro zajišťování cizinců, pokud není zajištěno zohlednění zvláštního zájmu dítěte a není dodržen standard ochrany lidských práv. Česká republika je dlouhodobě kritizována za to, že umisťuje děti do zařízení pro zajištění cizinců (tedy detenčních zařízení, kde jsou omezeni na svobodě), a to ze strany např. Výboru OSN pro práva dítěte, Výboru OSN pro odstranění rasové diskriminace nebo veřejné ochránkyně práv, která se již v minulosti vyjádřila, že podmínky v zařízení pro zajištění cizinců Bělá-Jezová porušují právo dítěte nebýt podroben mučení nebo nelidskému či ponižujícímu zacházení. Toto vyjádření ochránkyně je navíc z doby, kdy v Bělé byl zajištěn mnohonásobně menší počet cizinců.
Dále Rada vlády žádá, aby bylo dětem a jejich rodinám v zařízeních pro zajištění cizinců zajištěno poskytování krizové intervence, právní pomoci nebo tlumočnických služeb. Problémy v České republice existují také v přístupu k tzv. nezletilým bez doprovodu a i v této oblasti Rada žádá nápravu a vytvoření společných postupů dotčených orgánů
Druhý podnět, který Rada schválila, předložený Výborem pro práva cizinců žádá, aby vláda České republiky uložila Ministerstvu vnitra zajistit v přístupu jemu podřízených orgánů ve vztahu k cizincům změnu ve čtyřech oblastech. Zaprvé žádá, aby byly cizincům zajištěny důstojné podmínky. Zadruhé uvádí, že je nutné některé skupiny cizinců vůbec nezajišťovat, a to konkrétně ty cizince, u nichž nelze reálně předpokládat, že budou přemístěni do jiného členského státu EU, protože tyto státy již cizince nepřijímají. Třetím bodem je nutnost zajištění poskytování právní pomoci, k čemuž má stát povinnost vyplývající z práva EU a která je momentálně v zařízeních poskytována pouze na dobrovolné bázi. Čtvrtým a posledním bodem je nevybírání poplatku za ubytování a stravu u cizinců, kteří jsou zajištění v režimu tzv. nařízení Dublin III. U těchto cizinců právní řád vybírání poplatku nedovoluje, ale Správa uprchlických zařízení tento poplatek přesto vybírá.
Rada vlády pro lidská práva je od roku 1998 poradním orgánem vlády České republiky pro otázky ochrany lidských práv a základních svobod. Je složená ze zástupců státní správy a občanské společnosti, má 24 členů.