Avízo: Ministr Dienstbier předloží vládě návrhy na řešení problémů s bydlením v sociálně vyloučených lokalitách
Materiál vychází z problémů diskutovaných s majiteli bytů, obcemi i neziskovými organizacemi. Ministr Dienstbier dále vládu seznámí s Výroční zprávou Agentury pro sociální začleňování a dalšími šesti materiály legislativní i nelegislativní povahy.
Problémy související s bydlením sociálně vyloučených obyvatel a návrh jejich řešení
První komplexní materiál svého druhu vychází z problémů identifikovaných obcemi, bytovými družstvy a společenství vlastníků jednotek i nestátními neziskovými organizacemi. Připravil ho Odbor (Agentura) pro sociální začleňování, která spadá do gesce ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera.
Materiál identifikuje několik klíčových problémů, se kterými se sociálně vyloučené osoby, obce, družstva a společenství vlastníků jednotek potýkají, jsou to:
- dluhy vůči společenství vlastníků jednotek nebo družstvu;
- výskyt obtěžujícího hmyzu, hlodavců a zápachu;
- přelidnění a jiné nevhodné užívání bytů;
- nadhodnocené nájemné; zanedbávání údržby bytů ze strany majitelů. Popis problémů autoři konzultovali s městy zapojenými do Koordinovaného přístupu k sociálně vyloučeným lokalitám (např. Děčín, Most, Litvínov, Chomutov, Obrnice).
Materiál připravený v gesci ministra Jiřího Dienstbiera Agenturou pro sociální začleňování jednotlivé okruhy problémů nejen popisuje, ale přináší i návrhy jejich řešení a formuluje úkoly pro jednotlivé resorty
Výroční zpráva o činnosti Agentury pro sociální začleňování v roce 2015
Zpráva podrobně shrnuje výsledky práce Agentury v městech a obcích, v nichž pomáhá řešit zhoršenou sociální situaci jejich obyvatel. Předložený materiál rovněž přináší informace o individuálních systémových projektech na pomoc v lokalitách i o Kampani proti rasismu a násilí z nenávisti. Na národní úrovni Agentura přispěla vyhodnocením vládního Strategie boje proti sociálnímu vyloučení na léta 2011 – 2015 a přípravou navazujícího dokumentu. Agentura rovněž spolupracovala na tvorbě věcného záměru zákona o sociálním podnikání nebo se také spolupodílela na připomínkování koncepce sociálního bydlení, novely zákona o hmotné nouzi, návrhu zákona o sociálních pracovnících či koncepci rozvoje sociálních služeb.
Rok 2015 pro Agenturu významný také proto, že zhodnotila a ukončila tříletý individuální projekt zaměřený na zavádění nástrojů sociálního začleňování, jako jsou lokální partnerství, situační analýzy, strategické plánování nebo projektové a odborné poradenství v oblastech bezpečnosti, bydlení, rodiny, sociálních služeb, vzdělávání, zadlužení, zaměstnanosti a nově také zdraví, v sociálně vyloučených lokalitách. Agentura v roce 2015 působila ve standardní tříleté podpoře ve 26 obcích, městech a mikroregionech a nově k tomu začala v loňském roce pracovat v 25 lokalitách v rámci Koordinovaného přístupu k sociálně vyloučeným lokalitám.
Návrh poslanců Věry Kovářové, Petra Gazdíka a Františka Laudáta na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů (sněmovní tisk č. 838)
Cílem návrhu zákona je odstranit některé problémy způsobené v oblasti pozemních komunikací poslední novelou zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů, jako jsou nemožnost uložení infrastruktury v tělese pozemních komunikací s výjimkou komunikací místních a svěření působnosti speciálního stavebního úřadu ve věcech místních komunikací všem obecním úřadům.
Návrh Zastupitelstva Jihočeského kraje na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 428/2012 Sb., o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi a o změně některých zákonů (zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi) ve znění nálezu Ústavního soudu č. 177/2013 Sb. a zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (sněmovní tisk č. 842)
Cílem návrhu zákona je zakotvit zdanění finančních plnění poskytovaných církvím a náboženským společnostem podle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi.
Návrh Zastupitelstva Libereckého kraje na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 112/2016 Sb., o evidenci tržeb (sněmovní tisk č. 846)
Cílem návrhu zákona je omezit systém elektronické evidence tržeb u poplatníků daně z příjmů fyzických osob, pouze na plátce daně z přidané hodnoty.
Návrh poslanců Věry Kovářové, Leoše Hegera a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (sněmovní tisk č. 848)
Cílem návrhu zákona je zvýšit odpočet od základu daně z příjmů fyzických osob u dárců krve a jejích složek z 2000 Kč na 3000 Kč. Dále se navrhuje odečítat od základu daně 20000 Kč v případě darování krvetvorných buněk a 8000 Kč v případě vstupu poplatníka do registrů dárců kostní dřeně nebo krvetvorných buněk.
Návrh na vstup vlády do řízení vedeného před Ústavním soudem pod spisovou značkou Pl. ÚS 27/16 o návrhu skupiny 25 senátorů Senátu Parlamentu České republiky na zrušení ustanovení § 11 odst. 2, části ustanovení § 11 odst. 3 vyjádřené slovy „jiným“ a „než provozovatelem uvedeným v odstavci 2“, § 17 odst. 2 písm. j) a části ustanovení § 17f písm. c) vyjádřené slovy „nebo j)“ zákona č. 110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích, ve znění zákona č. 180/2016 Sb.
Vláda byla, v intencích ustanovení § 69 odst. 2 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů, vyzvána, aby sdělila, zda využije svého práva vstoupit do předmětného řízení v postavení vedlejšího účastníka řízení a v případě, že uvedeného práva využije, aby zaslala své písemné vyjádření k obsahu předmětného návrhu.
Informace o stavu přidělování gescí a plnění legislativních závazků vyplývajících z členství České republiky v Evropské unii za měsíc květen 2016