Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Aktuálně

25. 9. 2017 11:44

Vláda schválila mandát pro premiéra Sobotku na Digitální summit lídrů EU v Tallinnu

Vláda dnes schválila mandát pro předsedu vlády Bohuslava Sobotku na neformální jednání lídrů EU, které se uskuteční tento čtvrtek a pátek v estonském Tallinnu. Neformální summit zahájí čtvrteční večeře, na které se hlavy států a předsedové vlád budou věnovat budoucnosti EU a brexitu. Pátek pak bude patřit digitálnímu summitu, jehož hlavními tématy budou bezpečnost internetu, elektronizace služeb, které svým občanům nabízí stát, rozvoj digitální ekonomiky a toku dat a podpora digitální společnosti.

Během čtvrteční večeře budou prezidenti a premiéři členských států hodnotit pokrok v prioritách pro budoucnost EU, které si lídři EU vytkli v Římské deklaraci letos v březnu. Pro českou vládu je v té souvislosti klíčové, aby budoucnost EU stála na jednotě a soudržnosti a aby prohlubování evropské integrace stálo na zajištění prosperity a bezpečnosti v Evropě. Večeře se dále bude věnovat otázkám spojeným s brexitem a přípravě říjnové Evropské rady.

Páteční část neformálního summitu se zaměří na digitální budoucnost Evropy. První panel summitu se bude věnovat roli státu v utváření bezpečného digitálního prostoru. Pozornost bude věnována například tzv. „kyber balíčku“, který ve svém projevu o stavu Unie představil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Tento balíček nových legislativních návrhů a koncepčních dokumentů má přispět k obranyschopnosti Unie a členských států, ale také k lepšímu fungování digitálního trhu a bezpečnosti spotřebitelů. Česká republika se v rámci EU v zajišťování kybernetické bezpečnosti umisťuje na předních příčkách. Toho dosáhla díky kvalitní legislativě, rozvíjejícím se národním kapacitám a zapojování soukromého sektoru i dalších aktérů. Česká vláda se proto do vyjednávání o „kyber balíčku“ aktivně zapojí.

Druhá část digitálního summitu se bude věnovat budoucnosti ekonomiky a společnosti ve světle digitalizace a nových technologií. Digitalizace a fenomény jako je Internet věcí nebo „big data“ a jejich analýza mění byznysové modely i trh práce a vzdělávání. Česká vláda tyto trendy řeší i na národní úrovni v rámci konceptu tzv. Společnosti 4.0. Za důležitý krok správným směrem považuje Česká republika představení nového legislativního návrhu o volném toku neosobních dat. Návrh Komise bude vláda nyní detailně analyzovat. Prioritou české vlády je, aby chystaná legislativa podpořila rozvoj evropské datové ekonomiky a nahradila legislativu, která neodpovídá realitě 21. století. 

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie [F] fotogalerie