Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Historie minulých vlád

Fotogalerie

Tiskový brífink prezidenta Polské republiky
Aleksandera Kwaniewského a předsedy vlády ČR Miloše Zemana, který se konal ve středu 23. února 2000 v Lichtenštejnském paláci v Praze

Libor Rouček, mluvčí vlády: Dobrý den. Dovolte mi, abych vás přivítal na této tiskové konferenci, abych zde přivítal prezidenta Polské republiky Aleksandera Kwaniewského a předsedu vlády ČR Miloše Zemana. Jak víte, dnes pan prezident přijal českého premiéra Miloše Zemana a nyní požádám oba naše nejvyšší představitele, aby vám řekli o čem tyto rozhovory byly a o čem si pánové povídali. Protože pan Kwaniewski je náš host, dáme mu slovo jako prvnímu.

Aleksander Kwaniewski, prezident Polské republiky: Pane premiére, dámy a pánové, jsem velice rád, že jsem hostem pana premiéra Zemana a před chvilkou jsme si vzpomínali na časy, kdy jsme nebyli ani prezidenty, ani premiéry, ale jsme byli dobrými přáteli a už tehdy to vypadalo velmi slibně. Vysoce oceňuji vzájemné polsko-české vztahy a vysoce oceňuji právě přínos pana premiéra Zemana při rozvoji dobrých polsko-českých vztahů.

Dosáhli jsme už jednoho velikého cíle, a sice vstoupili jsme společně do NATO. Před námi je další veliký cíl, a sice členství v EU a jsem přesvědčen, že dobrá česko-polská spolupráce zrychlí naši cestu do této struktury. Chceme být připraveni koncem roku 2002, víme, že tento cíl si stanovili i naši čeští přátelé a chtěli bychom právě tohoto cíle jak dvoustranně, tak i v rámci Visegradské skupiny dosáhnout. Chtěl bych říci, že jsme také mluvili o dalších kontaktech jako jsou mezilidské vztahy, vztahy kulturní a pan premiér se zmínil právě o nedávné schůzce našich ministrů kultury v rámci Visegradské skupiny.

Jsem velice rád, že pan premiér Zeman přijede v brzké době do Polska, neboť se zúčastní oslav millenia. A já opakuji své pozvání, aby se pan premiér také zastavil u mě ve Varšavě. Zde bychom mohli nejen vzpomínat, ale také uvažovat o tom, co udělat do budoucna. Děkuji.

Libor Rouček, mluvčí vlády: Děkuji, pane prezidente, nyní pan premiér Zeman.

Miloš Zeman, předseda vlády ČR: Je už jenom málo co doplnit. Já bych chtěl konstatovat, že, i když česko-polské vztahy jsou vynikající, stále ještě jsou oblasti, kde je co zlepšovat. Kromě již zmíněné kulturní spolupráce by se dalo mluvit například o zintenzivnění spolupráce v rámci česko-polských euroregionů nebo o rozšíření kapacity stávajících hraničních přechodů.

Informoval jsem rovněž pana prezidenta o svém nedávném jednání v Paříží a Lisabonu. Jak víte, probíhá teď mezivládní konference. Jsme připraveni respektovat výsledky institucionální reformy EU, ale obě země mají společný zájem na tom, aby se příliš nezdržovat ratifikační proces a aby termín, který oba sledujeme, tedy 1. leden 2003 nebyl právě těmito dvěma ratifikačními procesy zbytečně zbržděn.

S radostí jsem přijal neformální pozvání pana prezidenta Kwaniewského do Varšavy. Vzpomínám si, že podobně neformálně jsem u něho byl v květnu roku 1996. Děkuji.

Libor Rouček, mluvčí vlády: Děkuji, i českému premiérovi a protože máme čas na několik     Au dotazů ? Omlouvám se, ale dnešní tiskový brífink končím.