Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Historie minulých vlád

Fotogalerie

Záznam z tiskové konference předsedy vlády ČR Miloše Zemana a stínové vlády žen, která se konala dne 16. března 2000 v Hrzánském paláci v Praze:

Bára Štěpánová, moderátorka: Dobrý den, vítám vás na této tiskové konferenci. Já se jmenuji Bára Štěpánová a byla jsem požádána poslankyní Janou Volfovou, abych se ujala moderování dnešního setkání stínové vlády žen s novináři. Já jsem samozřejmě předpokládala, že tady bude novinářů hojná účast, protože, samozřejmě ještě než k tomuto setkání došlo a než jsme mohli uvést věci na pravou míru, tak v různých denících vyšly zprávy o této vládě žen. Byly i takové zprávy, že se jedná o recesi nebo zde byly takové pokusy to srovnávat s dívčí válkou, takže Vlasta, Šárka a zjistila jsem s hrůzou, že ta Vlasta není tak od věci, protože jednou z ministryní je skutečná Vlasta, tam se novináři tolik nesekli, ale já bych tady chtěla říct, jak tato stínová vláda žen vznikla.

Pan premiér jistě, když řekl ten výrok, že nenašel, když tak to uveďte přesně, jak jste to řekl, že zatím nenašel ženu, která by mohla zastávat ministerské křeslo v jeho vládě, tak asi netušil, co rozpoutá. I když já si myslím, že pan premiér je znám svými výroky a počítá s tím, že možná z těch jeho výroků něco vznikne, takže vlastně tato vláda vznikla jako jakési gesto, reakce na tento jeho výrok. Původně to bylo v takovém smyslu, že by to mohlo vypadat jako že se to dotklo žen sociální demokracie, takže tu iniciativu na sebe vzala Jana Volfová, ale ta stínová vláda není ani recese, samozřejmě je brána s jistým nadhledem, není to o tom, že by ženy vyrazily do boje a chtěly svrhnout stávající vládu, ujmout se vlády a muže zadupat do země. Samozřejmě není to tak.

Aby to nevyznělo tak, jak jsem říkala, tak v této vládě nejsou jenom členky ČSSD, ale jsou tady dokonce i dvě zástupkyně KDU-ČSL a je tam i mnoho nestraniček. Chci ještě říct, že ta vláda si nemůže klást za cíl pracovat stejným způsobem jako pracuje vláda, která tuto zemi řídí, protože všechny dámy mají svá zaměstnání a tím chci říct, že to nejsou ani ženy, které by se cítily být zneuznanými. Jistě máte všichni ten seznam, takže vidíte, že jsou to všechno ženy, kterým se velice dobře daří.

Já bych teď poprosila Janu Volfovou, aby vám řekla, jak si představuje, jak by ta vláda měla fungovat.

Jana Volfová, stínová ministryně pro ženu a rodinu: Dobrý den, jestli mohu, tak bych chtěla říci, že mě potěšily dvě věci. Ta první, kterou jsem zažila, byl zájem našich kolegů, pánů ministrů, kteří mají skutečně chuť se se svými partnerkami z tohoto dámského kabinetu sejít. Poslední, například ještě dnes ráno mi volal náměstek ministra školství pan doktor Malý, že by se rád sešel s paní Helenou Fibingerovou jako se svým partnerem.

Takže naší snahou bude se - tak jako dnes s panem premiérem - domluvit se s jednotlivými ministry a podívat se na práci ministerstev očima žen trošku tím reálnějším pohledem, pravidelně se s nimi scházet a snažit se nacházet takové oblasti, které ženy v naší zemi bolí, které jsou pro ně problematické a pokoušet se ve spolupráci s danými ministry hledat řešení těchto problémů.

A druhou věc, kterou bychom chtěli, já budu velmi krátká, chtěli bychom vytvořit takový volební program pro kraj. Jistě víte, že budou krajské volby a naší snahou bude vytvořit program, který by byl ženám vlídný čili ukázat volební program, který bychom nabídly jako volební program pro kraj, který by řekl, že tento program je vlídný k ženám a řeší jejich základní problémy. To jsou dvě takové základní věci, se kterými bychom chtěly vstoupit na tuto scénu.

Bára Štěpánová, moderátorka: Já se jenom ještě omluvím, já stále zdůrazňuji, bohužel jsem zjistila, že novináři jsou schopni některé věci, když ne překroutit ?

Miloš Zeman, předseda     Autom. řádková vlády: Výborně ?

Bára Štěpánová, moderátorka: Ale všimněte si, pane premiére, že nepoužívám ostré výrazy. Chci znovu zdůraznit, že tady nejde o žádnou feministickou akci, aby to nebylo takhle chápáno, protože si samozřejmě myslím, že, protože je to stínová vláda žen, že to k tomu může takto svádět. Není to tak, já jsem se všemi mluvila, protože v tuto chvíli i za ně jaksi malinko mluvím, takže žádná z nich se necítí býti feministkou a necítí se býti muži utlačována, takže to chci zdůraznit a doufám, že se zítra nebo pozítří nedočtu něco jiného. Děkuji vám.

Já myslím, že teď bychom, pokud jsme řekly všechno to, co jsme chtěly, já bych se nejdříve zeptala, protože vy samozřejmě potom můžete položit otázky stínovým ministryním, já bych se dovolila zeptat, protože to je oblast mně nejbližší, stínové ministryně kultury paní Evy Kantůrkové, kdyby, jak jsme ale pochopili, pan premiér by vás do vlády nevzal ?

Miloš Zeman, předseda vlády: Paní Kantůrkovou samozřejmě velice rád a kdykoli.

Bára Štěpánová, moderátorka: A že jste to neudělal?

Miloš Zeman, předseda vlády: Paní Štěpánová, tiskový mluvčí je charakteristický tím, že nikdy neví nic o tom, o čem mluví. Paní Kantůrková na ministerstvu kultury už dávno pracuje.

Bára Štěpánová, moderátorka: A já bych se chtěla zeptat, co by dělala, kdyby si to s panem Dostálem vyměnili?

Eva Kantůrková, stínová ministryně kultury: No, my jsme s panem Dostálem domluveni, že on by šel na místo ředitelky, kterou zastávám teď já.

Bára Štěpánová, moderátorka: A nechal by si titul ředitelka, to je od něj noblesní. Takže ní  Obrázek  Alt. obrázek já si myslím, že teď můžeme dát prostor novinářům ? Ještě pan premiér chce něco říct, no dobře, samozřejmě, já myslím, že on by si to slovo zasloužil.

Miloš Zeman, předseda vlády: Já si myslím, že ta drobná diskriminace vůči mužům je v tomto případě zcela na místě a já jsem se také o žádné slovo nerval, ale, nicméně, když už mi bylo uděleno, chtěl bych zdůraznit, že, aniž bych mluvil o recesi, ten termín poprvé použila Jana Volfová, tak bych chtěl mluvit o úsměvu a myslím si, že v české politice je úsměvů strašně málo a já toto setkání, bez jakékoli ironie, pokládám za setkání úsměvů a myslím si, že je to tak dobře. To zaprvé.

Za druhé, chtěl bych říci, že na rozdíl od obvinění z misoginství, z nenávisti vůči ženám, které je mně někdy přisuzováno, se chovám k ženám podle toho, co kdy v životě dokázaly a stejně tak se chovám i k mužům. Já jsem se například dnes poprvé setkal s paní Helenou Fibingerovou a sklonil jsem se před ní s úctou, protože, když někdo v životě dokáže ty výsledky, které dokázala ona, tak nezbývá nic jiného než se sklonit. Já mám jinou kouli, já mám věšteckou kouli a na rozdíl od paní Fibingerové s ní neházím a nepřekonávám světové rekordy.

Za třetí, a teď hodím kámen do rybníka a v sekretariátech různých politických stran se odehraje bouře, toto není stínová vláda sociální demokracie, pokud jsem tomu dobře rozuměl, toto je stínová vláda žen, a to žen z jakýchkoli politických stran. A ten vhozený kámen do rybníka spočívá právě v tom, že jsem velmi rád, že je zde mnoho nestranic a že jsem velmi rád, že jsou zde dvě členky KDU-ČSL, protože po úspěšných volbách v roce 2002 bych členy i členky KDU-ČSL rád viděl ve společném kabinetu se sociální demokracií.

Za čtvrté, chci říci, že ty ženy, které o to projevily zájem, už dnes působí ve státní správě, a to nikoli jen paní Eva Kantůrková na ministerstvu kultury, já bych se chtěl upřímně poklonit své přítelkyni profesorce  Poznámka  Publikace Tiskove_ Yvonně Streckové, které v sociální demokracii říkáme ?Železná lady? a která má obrovskou zásluhu na reformě veřejné správy. To je totiž věc, kterou minulé vlády slibovaly uplynulých 10 let, žádná z nich to nestihla udělat a možná, že to ani nechtěla udělat a nebýt profesorky Streckové, tak tu reformu veřejné správy nemáme dodnes.

Závěrem bych chtěl říci, že nerozlišuji lidi podle pohlaví, podle barvy pleti, podle váhy, výšky, vlasového porostu, ani podle dalších znaků, že je rozlišuji podle toho, co ti lidé umějí a co neumějí. Přeji všem ženám, aby přesvědčily svými koncepcemi, svými myšlenkami, svými publikacemi i dalšími formami svého projevu, že jsou lepší než muži, ale především, že za nimi stojí náměty, které pak vedou ke konkrétním funkcím.

Poznámka poslední ? nehodlám býti Ctiradem. Děkuji vám za pozornost.

Bára Štěpánová, moderátorka: Já bych si teď ještě dovolila - děkuji panu premiérovi za krásná slova - abyste vlastně věděli, koho se máte ptát, já bych jednotlivé dámy přečetla, abyste si dokázali ta jména přiřadit ke konkrétní tváři:

ministryně školství: Ing. Jana Hornová

ministryně průmyslu a obchodu: JUDr. Jarmila Škvrnová

ministryně financí: Ing. Viktória Čejková

ministryně životního prostředí: RNDr. Eva Kaprasová

ministryně mládeže a sportu: Helena Fibingerová

ministryně zahraničí: Světlana Navarová

ministryně vnitra: Doc. Yvonne Strecková

ministryně pro místní rozvoj: Zuzana Nielsenová

ministryně bez portfeje, informaceCinnost_vladyRady_vybory_komiseMinis vedoucí úřadu vlády: Michaela Marksová ? Tominová, ta je omluvena,

ministryně zemědělství: Ing. Alena Morkesová

ministryně dopravy: Ing. Květoslava Kořínková, CSc., ta je též omluvena

ministryně pro cestovní ruch: Ing. Vlasta Štěpová, CSc.

ministryně spravedlnosti: JUDr. Jiřina Voňková

ministryně sociálních věcí: JUDr. Kateřina Mandovcová

ministryně pro lidská práva: Ing. Hana Orgoníková

ministryně pro ženu a rodinu: Mgr. Jana Volfová

ministryně kultury: Eva Kantůrková

ministryně zdravotnictví: MUDr. Iva Holmerová

Takže jsem dámy představila trEURady_vybory_komise_LRVWT a pokud máte nějaké dotazy, tak ?

Jitka Götzová, Právo: Pane premiére, jak se budete cítit v roli, kdybyste měl řídit dvě vlády, to znamená stínovou a tu svoji co máte a jestli náhodou nezávidíte Janě Volfové, že se jí, na rozdíl od vás, podařilo sestavit koaliční vládu?

Miloš Zeman, předseda vlády: Paní redaktorko, já jsem se o sestavení koaliční vlády upřímně snažil v červenci roku 1998. Jestliže někomu nabídnete funkci premiéra, polovinu míst ve vládě a ještě právo veta, tak nemůžete udělat víc. To, že jeden vousatý ideologický fanatik sestavení této koaliční vlády zabránil, není samozřejmě moje vina. To zaprvé.

Za druhé, já řídím jenom jednu vládu, a to vládu reálnou. Pokud jde o stínovou vládu, beru ji jako užitečný protipól a inspirátor této reálné vlády a přál bych této stínové vládě jedno jediné, aby nedopadla jako stínová vláda ODS, po níž není ani vidu, ani slechu.

Janík, Národná obroda: Můžete prozradit věkový průměr?

Miloš Zeman, předseda vlády: Vy jste stejně drzý jako já, pane redaktore, a to už je co říct.

Jana Volfová, stínová ministryně pro ženu a rodinu: Musím přiznat, že to vím, ale D šablonyRady_vybory_komis protože jsem žena, tak si to netroufnu ?, ale je mladší, o malinko. Ne o malinko, je mladší.

e_VDKRady_vybory_komise_RLPRady_vybory_komise_

?: Já jsem se chtěla zeptat pana premiéra, jestli už má dost žen, které by mohly VVZPORady_vybory_ zastávat ?

Miloš Zeman, předseda vlády: Víte, já vycházím z takových triviálních kritérií, jako že ten, kdo chce zastávat jakoukoli funkci, musí mít především nějaké myšlenky. Já vím, že je to kacířská idea a že je mnoho politiků, kteří nemají žádné myšlenky a ty funkce buď mají, nebo je minimálně chtějí zastávat.

Za druhé, vážím si lidí, kteří mají myšlenky bez ohledu na to, jakého jsou pohlaví.

A za třetí, už jsem tady uvedl, že řada žen je ve významných funkcích. Je ve funkcích poradců, je ve funkcích náměstků ministrů, je ve funkcích zaměstnanců ministerstev a já nepochybuji o tom, že se dříve nebo později ve vládě objeví žena. Já jsem dokonce vyjádřil úctu k nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešové, která zde není a říkal jsem, že kdybych měl 16 Marií Benešových, tak že bude ve vládě 16 žen. A já pevně věřím, že na základě konkrétních odborných výsledků, koncepcí, myšlenek a nápadů do této vlády začnou infiltrovat ženy, ale pozor, a to je jediný rozdíl mezi námi, nikoli proto, že jsou ženy, ale proto, že mají ony myšlenky, protože člověka charakterizují, paní redaktorko, myšlenky a nikoli pohlaví.

Bára Štěpánová, moderátorka: Já myslím, že o tom tady nikdo nepochybuje, pane premiére.

Miloš Zeman, předseda vlády: Já jsem měl od některých feministek, paní Štěpánová, pocit, že o tom někteří pochybují.

komise_RKPPRady_vybory_komise_RVEIVláda ČRRa

?: /nesrozumitelné/

Jana Volfová, stínová ministryně pro ženu a rodinu: Já musím říct, už jsem to řekla, že to byl trošku úsměvný nápad, ale řekla bych, že nejde o to, aby nás respektovali ministři, tam jsem přesvědčená, že dochází k dialogu velmi dobrému, ale víte, ono to vyprovokovalo veřejné mínění. Když se podíváte, kolik za poslední dobu bylo napsáno článků právě na téma postavení ženy v ČR, které řeší nebo ukazují na problémy diskriminace, byť oceňuji vládu, která novým zákoníkem práce tyto problémy řeší, tak to zvedlo určitou hladinu společenského povědomí, a to je, myslím, i dobře.

dy_vybory_komise_RZRKÚřad vládyRady_vybory_kom

?: Já mám ještě jednu otázku. Navrhli jste místo ve vládě také Petře Buzkové?

Jana Volfová, stínová ministryně pro ženu a rodinu: Já jsem s Petrou tuto otázku konzultovala v těch prvopočátcích, pro její velkou pracovní vytíženost se ona se mnou domluvila, že je v podstatě natolik známá a natolik pracuje, že neměla zájem o tuto činnost.

Šnajdr, Hospodářské noviny: Paní Volfová, vy jste vysvětlila, proč nemáte ministryni obrany, proč máte ministryni pro ženu a rodinu a dá se chápat, že jste vlastně novou premiérkou nebo ne?

Jana Volfová, stínová ministryně pro ženu a rodinu: Já, a to je možná ten rozdíl mezi mužským a ženským pohledem, já si myslím, že my se dokážeme domluvit bez větších problémů a už jsem řekla, že premiér v této zemi je.

Bára Štěpánová, moderátorka: A hlavně to má taky tu výhodu, že tím pádem, když není premiér, tak na nikoho nemůže být vyvíjen tlak, aby vyměnil ministryně.

Jana Volfová, stínová ministryně pro ženu a rodinu: Já ještě odpovím. Ministryně pro ženu a rodinu, já si myslím, že je třeba, aby vznikl nějaký institut, my jsme v podstatě jednali o těchto věcech i s premiérem. Takové ministerstvo existuje v řadě evropských zemí a možná, že se třeba podaří alespoň vládní výbor, se kterým jsme už vstoupili v jednání.

Suchá, Mladá fronta Dnes: Já bych se chtěla zeptat pana premiéra, jestli je běžné, že se z rozpočtu Úřadu vlády hradí takové akce, které byly od počátku označeny jako recese, jako že jsou určeny spíše k pobavení. Děkuji.

Miloš Zeman, předseda vlády: Vážená paní redaktorko, z rozpočtu Úřadu vlády se v minulosti, přítomnosti a, obávám se, i v budoucnosti hradilo, hradí a bude hradit mnoho nesmyslných akcí. Já si této akce hluboce vážím ne proto, že by byla recesistická, ale proto, že je nejenom úsměvná, ale proto, že je vyjádřením úcty této vlády vůči ženám. Zdůrazňuji ženám, nikoli sociálním demokratkám, protože zde jsou většinou nestranice a jak už bylo řečeno dvě členky KDU-ČSL. Z tohoto hlediska jsem přesvědčen, že ony drobné náklady, nesrovnatelné s ukradenými miliardami v minulých letech, byly vynaloženy velice účelně a věřím, protože i vy vypadáte jako žena, že to pochopíte.

Bára Štěpánová, moderátorka: Takže já děkuji panu premiérovi za poslední odpověď, vám děkuji, že jste přišli a jenom nechci, aby to celé skončilo jako že se jedná opravdu jenom o čistě úsměvnou záležitost, přesto, že jsem říkala, že tady je jistý nadhled, což si myslím, že to není podstatné, tak si myslím, že to je velice vážná věc. Děkuji vám.