Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Historie minulých vlád

fotogalerie

Tisková konference předsedy vlády ČR Miloše Zemana u příležitosti jeho oficiální návštěvy světové výstavy EXPO 2000, která se konala 7. června 2000 v Hannoveru:

Libor Rouček, mluvčí vlády: Dámy a pánové, přeji dobrý den. Vítám vás na krátkém brífinku s premiérem Zemanem u příležitosti jeho návštěvy na světové výstavě EXPO 2000. A nyní mu již předávám slovo.

Miloš Zeman, předseda vlády ČR: Rád bych pouze poděkoval všem těm, kdo tuto výstavu dokázali v termínu a s obsahovou náplní dokončit. Jsem si vědom toho, že i tak budou stíháni posměšky některých závistivých budižkničemů, a právě proto bych chtěl těm bezejmenným lidem poděkovat. Chtěl bych poděkovat samozřejmě v první řadě panu generálnímu komisaři Bartuškovi a chtěl bych také poděkovat architektům, projektantům, stavebním firmám, dělníkům a všem ostatním, kteří připravovali tuto naši expozici.

Víte, že, i když vláda rozhodla o jejím zahájení již v roce 1995, první tři roky se prakticky nedělo nic, a z toho vyplýval enormní časový nátlak na dokončení. Jsem velice rád, že tomuto týmu se to povedlo a ještě jednou bych jim chtěl blahopřát.

    Autom. řádkování  

??.: Pane premiére, měl jste možnost vidět i jiné expozice? Snese náš pavilon srovnání a jak vychází?

Miloš Zeman, předseda vlády ČR: Já jsem viděl již několik expozicí a do dalších, konkrétně do polské a maďarské půjdu dnes večer. Myslím si, že bez jakéhokoli sebepřehánění, se rozhodně nemáme za co stydět.

Obrázek  Alt. obrázek  

??.: Myslíte si, že mají akce tohoto druhu smysl?

Miloš Zeman, předseda vlády ČR: Já si myslím, že mají velký smysl, protože mluvíme-li vážně o globalizaci, tak globalizace, mimo jiné, znamená i daleko intenzivnější vzájemné poznávání se, a těmito pavilony za několik měsíců jejich existence projdou statisíce a miliony lidí a není nad poznání tohoto typu. Je to poznání méně zprostředkované a tedy hlubší.

Poznámka  Publikace

??.: Zkusil jste, pane premiére, reinkarnaci, co vás nejvíce zaujalo na expozici?

Miloš Zeman, předseda vlády ČR: Zkusil jsem si reinkarnaci, zadal jsem pouze datum svého narození, takže jsem počítač nijak neovlivňoval, ukázalo se, že jsem byl oblečen do obleku kosmonauta. Byl jsem tedy patrně reinkarnován směrem do budoucnosti.

Deníky Bohemia: Jistě Tiskove_informaceCinnost_vladyRady_vybory_komiseMinistrEURad jste pyšní na to, že náš pavilon nazvali němečtí organizátoři ?český y_vybory_komise_ zázrak? za dobu, za tempo, za kvalitu.

Miloš Zeman, předseda vlády ČR: Ano.

LRVWTD šablonyRady_vybory_komise_VDKRady_vyb

??.: Pane Bartuško, už máte nějaké první reakce, jistě sem přišlo už mnoho lidí od nás z republiky, ale i ze zahraničí, tak jaké jsou jejich názory?

Václav Bartuška, generální komisař EXPO 2000: Podobně jako ve všech ostatních pavilonech, někomu se líbí, někomu se nelíbí, ale v zásadě máme hodně návštěvníků a většině se to líbí. Myslím že to je úspěšný pavilon. Jak už jsem řekl, někomu se líbí, někomu se ne, tak to má být a to je v pořádku.

ory_komise_RLPRady_vybory_komise_VVZPORady_vyb

??.: Víte, už co bude s pavilonem po skončení EXPO?

Václav Bartuška, generální komisař EXPO 2000: Pokusíme se ho prodat. Zatím však žádný vážný zájemce není a obávám se, že bude těžké ho prodat.

ory_komise_RKPPRady_vybory_komise_RVEIVláda ČR

??.: Co je podle vás největším lákadlem?

Václav Bartuška, generální komisař EXPO 2000: Kopie kaple svatého Kříže. To je něco, co tu opravdu jinde není.

Rady_vybory_komise_RZRKÚřad vládyRady_vybory

??.: Já bych se chtěl zeptat pana premiéra i pana generálního komisaře. Máte pocit, že dramaturgie českého národního dne je dost reprezentativní pro naši zemi?

Miloš Zeman, předseda vlády ČR: Čemu říkáte reprezentativní? Pokud předpokládáte snobské oslavy jako reprezentativitu, tak bohudík v tomto smyslu reprezentativní není. Pokud předpokládáte, že se například zahájení českého národního dne zúčastnil ministerský předseda Dolního Saska, což zde příliš obvyklé nebývá, spolkový ministr dopravy a samozřejmě generální komisařka, pak si myslím, že reprezentativní je. Já nemám rád snoby a slovo reprezentativita se mě někdy, až příliš často spojuje se snobstvím, ale v tom dobrém slova smyslu je to bezesporu dostatečně reprezentativní.

_komise_RVVRady_vybory_komise_RNNORady_vybory_

??.: Považujete za takto reprezentativní také účast Karla Gotta?

Miloš Zeman, předseda vlády ČR: Já si myslím, že Karel Gott nesporně patří k české kultuře, a pokud jsem ve svém úvodním vystoupení mluvil o závistivých budižkničemech, pak lidé, jimž se z hrdla místo zpěvu vydávají pouze skřeky, mají největší tendenci kritizovat úspěšné zpěváky. Je to tak i v jiných oborech, pane redaktore.

Stanislav Kužel, Ekonom: Pane premiére, měl jste šanci prohlídnout si i některé okolní pavilony, myslíte si, že ten úspěch výstavy bude takový, jaký byl očekáván?

Miloš Zeman, předseda vlády ČR: Myslím si, že bude ještě vyšší, a pokud jde o okolní pavilony, jak jsem už řekl, byl jsem zatím v německém pavilonu a večer navštívím polský a maďarský pavilon v rámci visegradské spolupráce. Slovenský pavilon jsem navštívil včera. Mimochodem, doslechl jsem se, že ve zprávě ČTK jsem byl na Flambée Show a v rakouském pavilonu, ani jedno, ani druhé není pravda a rád bych to opravil, protože mám rád pravdivé informace.

komise_RHSDRady_vybory_komise_RNM Číslo vyd

??.: Pane premiére, kterou ruku jste otiskl do té keramiky?

Miloš Zeman, předseda vlády ČR: Já jsem řekl, a nevím, jestli jste u toho byl, že otiskuju levou ruku, a to nejenom proto, že jsem levičák, ale také proto, že jsem levák. A i když jsem byl v dětství přeučován na pravou ruku, tak například nožem, ne že bych to chtěl na vás vyzkoušet, ale když krájím chleba, tak zacházím daleko lépe levou rukou, a tak jsem tam s vědomím své občanské svobody otiskl levou dlaň.

ání  Strana Rubrika  Jazyk 

??.: Pane Bartuško, vy sám jste byl v automatu na reinkarnaci? Co se vám ukázalo?

Václav Bartuška, generální komisař EXPO 2000: Já jsem byl selka v minulém životě.

Englishčeština Skupina --žádná

??.: Když tam je člověk podruhé, vždycky mu to ukáže to samé nebo je to náhodný výběr?

Václav Bartuška, generální komisař EXPO 2000: Je to náhodný výběr.

-- Autor  Číslo osobnosti  

??.: A těch možností je tam kolik?

Václav Bartuška, generální komisař EXPO 2000: Zkuste je sám, máte hodně času.

Libor Rouček, mluvčí vlády: Jsou další dotazy? Pokud nejsou, tak vám děkuji a nashledanou.