Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Tiskové zprávy

1. 12. 2011 15:00

Premiér Petr Nečas: V boji proti korupci jsme už mnohem dál než předchozí vlády

Vnímání korupce v naší zemi není dobré a nikdo ho nebagatelizuje.

Boj proti korupci považuji za jednu ze zásadních priorit, kterými se vláda musí zabývat. Proto jsme přijali rozsáhlou protikorupční strategii, kterou postupně naplňujeme. V tom jsme už dnes mnohem dál než všechny vlády předchozí a zřetelný pokrok je patrný především v posledních měsících.

Ostatně právě s Transparency International, ale i s dalšími neziskovými organizacemi vláda velmi úzce spolupracuje, například při přípravě rozsáhlé novely zákona o veřejných zakázkách, která je právě projednávána v parlamentu. Zrušili jsme prostředníky nákupu techniky v armádě. Zrušili jsme ekotendr.

Zákon o veřejných zakázkách je výrazným posunem vpřed proti minulosti. Jeho hlavní opatření vycházejí z doporučení NERV a z doporučení řady neziskových organizací. Povinně zavádíme elektronické aukce u vybraných veřejných zakázek. Zvyšujeme kontrolu veřejnosti povinným zveřejňováním smluv a konečných cen.

Zvyšujeme tresty za korupci u veřejných činitelů. Připravujeme síť speciálních státních zástupců, kteří boj s korupcí ještě zintenzivní. Pracujeme na zprůhlednění financování politických stran. Přísněji sledujeme hospodařením společností ovládaných státem. Hodně další práce v intenzivním boji s korupcí je nicméně ještě před námi.

Petr Nečas, předseda vlády

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie [F] fotogalerie