Vláda vytvoří dva vládní výbory
Vláda ČR na své schůzi 17. března 2014 schválila zřízení Vládního výboru k dopadům zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi a zřízení Vládního výboru pro personální nominace.
Vládní výbor k dopadům zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi
Cílem zřízení Vládního výboru je, aby na straně jedné vláda získala přehled o tom, jak v praxi probíhá vydávání majetku podle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi, včetně přehledu o probíhajících soudních sporech a jejich vývoji, a aby na straně druhé povinným osobám podle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi byla v mezích tohoto zákona poskytnuta potřebná sjednocující metodická pomoc v souvislosti s vykonáváním jejich působnosti podle uvedeného zákona, ukáže-li se to jako potřebné.
Vládní výbor bude poradním orgánem vlády bez rozhodovací pravomoci a nebude oprávněn žádným způsobem zasahovat ani do probíhajících řízení podle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi, ani do probíhajících soudních sporů.
Předpokládá se tedy stanovit, že Vládní výbor k dopadům zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi:
- zaměřuje se na způsob aplikace zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi a poskytuje povinným osobám metodickou pomoc,
- vyhodnocuje procesní průběh soudních sporů,
- vypracovává a vládě čtvrtletně předkládá zprávy o průběhu vydávání majetku,
- schvaluje návrh výroční zprávy o činnosti vládního výboru,
- plní další úkoly stanovené vládou.
Vládní výbor pro personální nominace
Tříčlenný výbor schválený vládou bude jako poradní orgán vlády zaujímat stanoviska k personálním nominacím osob, jež mají zastupovat stát v dozorčích radách obchodních společností s majetkovou účastí státu, státních podniků nebo národního podniku. Cílem je tedy zajistit řádné zastupování státu a jeho zájmů v dozorčích radách některých právnických osob, jejichž je stát vlastníkem, popřípadě v nichž má svou majetkovou účast.
Materiál přímo navazuje na koaliční smlouvu, jež obsahuje závazek koaličních partnerů zasadit se o vytvoření závazných standardů pro nominaci zástupců státu do obchodních společností a státních podniků, a z věcného hlediska vychází z doporučení iniciativy Rekonstrukce státu zavést pravidla pro obsazování dozorčích rad státních firem vhodnými odborníky.