Aktuálně

29. 4. 2019 20:24

Vláda uvolnila 4 miliardy na krajské silnice, schválila i plánované výdaje státu na příští tři roky

Vláda na jednání v pondělí 29. dubna 2019 rozhodla, že vyčlení celkem čtyři miliardy korun na opravy krajských silnic.
Vláda na jednání v pondělí 29. dubna 2019 rozhodla, že vyčlení celkem čtyři miliardy korun na opravy krajských silnic.
Vláda Andreje Babiše na jednání v pondělí 29. dubna 2019 vyšla vstříc požadavkům krajů a ze státního rozpočtu a z evropských fondů vyčlenila celkem 4 miliardy korun na opravy a rekonstrukce silnic II. a III. tříd. Vláda odsouhlasila i rozpočtovou strategii sektoru veřejných institucí České republiky na léta 2020 až 2022 a v ní obsažený Konvergenční program České republiky a státní závěrečný účet za rok 2018.

Kraje a hlavní město Praha dostanou i letos mimořádný příspěvek od státu na opravy a rekonstrukce silnic II. a III. tříd. Prostřednictvím Státního fondu dopravní infrastruktury jim stát pošle celkem dvě miliardy korun. Vláda dnes rozhodla, že kvůli tomu o miliardu navýší příslušnou kapitolu rozpočtu Ministerstva dopravy, peníze vezme z vládní rozpočtové rezervy. Od roku 2015 stát tímto způsobem krajům na opravy silnic vyplatil už téměř 15 miliard korun.

O další dvě miliardy korun na opravy svých silnic si budou moci kraje a Praha požádat Ministerstvo pro místní rozvoj, které k tomuto účelu vypíše novou výzvu z peněz EU, které Česká republika dostane z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Podpora v IROP směřuje na rekonstrukce, modernizace a výstavbu vybraných úseků silnic II. třídy a vybraných úseků silnic III. třídy, které plní funkce silnic vyšší třídy. Jedná se o vybrané úseky silnic tvořící tzv. Prioritní regionální silniční síť. Kraje mají o evropské peníze velký zájem – v dosavadní výzvě podaly 279 projektů za 23,3 miliardy korun, což je částka, která o více než 60 procent přesahuje finanční možnosti programu. Dvě miliardy navíc, které ministerstvo přesune z finančních rezerv programu, sníží převis poptávky na 42 procent, což činí zhruba 7 miliard korun.

Ministři schválili také rozpočtovou strategii sektoru veřejných institucí České republiky na léta 2020 až 2022 a Konvergenční program České republiky, který následně Česká republika předloží k posouzení Evropské komisi. Odvozené hotovostní konsolidované výdajové rámce státního rozpočtu a státních fondů činí 1,598 miliardy pro rok 2020, 1,661 miliardy pro rok 2021 a 1,730 miliardy pro rok 2022. Tyto částky budou závazné pro přípravu letošního návrhu státního rozpočtu, rozpočtů státních fondů a jejich střednědobých výhledů a mohou být změněny jen v případě odlišné makroekonomické prognózy a z ní odvozené nové prognózy příjmů, odhadu příjmů z Evropské unie a z finančních mechanismů, případně dalších opatření uvedených v zákoně.

Kabinet se vrátil také k projednávání dotací pro dvě velké společenské akce, které se v České republice budou letos konat – Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary a motocyklová Velká cena České republiky motoGP. Pořadatelé karlovarského festivalu dostanou od státu dotaci ve výši 30 milionů korun, organizátoři motocyklových závodů pak 39 milionů korun. Vláda s udělením dotací souhlasila i s ohledem na to, že obě akce propagují Českou republiku v celém světě a mají i nezanedbatelný ekonomický význam, protože přitahují velké množství turistů ze zahraničí i českých diváků a podporují investice i zaměstnanost v daných regionech.

Kompletní výsledky jednání vlády naleznete na /cz/vysledky-jednani-vlady-29-dubna-2019-173235/.

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie

Související zprávy

Fotogalerie [F] fotogalerie