Aktuálně

28. 5. 2014 16:34

Vláda schválila rozpočtové rámce, plat zaměstnanců veřejného sektoru se zvýší o 3,5 %

Tisková konference po jednání vlády, 28. května 2014.
Tisková konference po jednání vlády, 28. května 2014.
Koalice dosáhla významné dohody týkající se výdajových rámců na rok 2015. Vláda tak splněním jednoho ze svých nejdůležitějších závazků umožní od příštího roku zvýšit platy učitelům, hasičům, policistům, přilepšit důchodcům a vyčlenit více peněz na tvorbu nových pracovních míst a opravu silnic.

Výdajové rámce

Kabinet premiéra Bohuslava Sobotky projednal a schválil navýšení střednědobých výdajových rámců na rok 2015 o 16 miliard korun, na rok 2016 o 15 miliard korun a také předběžně stanovil výdajový rámec pro rok 2017, a to při udržení referenční hranice pro deficit vládního sektoru ve výši 3 % HDP. Ministerstvo financí do 31. května 2014 zpracuje předběžný návrh příjmů a výdajů podle jednotlivých rozpočtových kapitol a státních fondů na léta 2015 až 2017. Jednotlivé resorty přitom pomohou pro rozpočet zajistit dostatečné příjmy. Ministerstvo průmyslu a obchodu předloží novelu, která určí změny poměru rozdělení příjmů z úhrad z vytěžených nerostů mezi státní rozpočet a obce, a navýší příjmy z úhrad z vytěžených nerostů. Ministerstvo zdravotnictví změnou zákona zajistí zapojení mimorozpočtových příjmů Státního úřadu pro kontrolu léčiv do příjmů státního rozpočtu.

Pro zobrazení videa je nutné povolit JavaScript. Zde jsou instrukce jak povolit JavaScript ve Vašem webovém prohlížeči.

Nahrává se přehrávač videa ...

Zelená nafta

V rámci dnešního jednání naplnila vláda také další z klíčových priorit programového prohlášení, která podpoří české zemědělce znovuzavedením tzv. zelené nafty. Zemědělcům bude znovu vracena část spotřební daně z minerálních olejů, což bylo v České republice dlouhou dobu běžnou praxí, kterou uplatňuje také většina zemí Evropské unie. Vláda tak v souladu s předpisy EU v oblasti veřejné podpory pomůže vyrovnat konkurenční podmínky českých zemědělců a znovuzavede vracení spotřební daně z minerálních olejů, a to na úrovni 40 % u motorové nafty a 57 % u tzv. směsné nafty.

Investiční pobídka pro společnost LEGO Production

Vláda v rámci svého jednání schválila také investiční pobídku pro společnost LEGO Production, která by měla přinést na Kladensku více než 600 nových pracovních míst. Jde o další důležitý krok, kterým vláda plní své závazky, které občanům dala, tedy získávání nových investic, vytváření nových pracovních míst a zvyšování hospodářského růstu České republiky. Společnost LEGO Production má v úmyslu uskutečnit v České republice investici ve výši 1 730 milionů korun, a to do rozšíření stávající výroby hraček LEGO. Projekt v Průmyslové zóně Kladno – Jih má být dokončen v roce 2017. Výše veřejné podpory pořízení dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku může činit maximálně 5 % z celkových způsobilých nákladů, tj. 45,83 milionů korun.

Zákon o státní službě

Kabinet předsedy vlády Bohuslava Sobotky dnes mimo jiné schválil mandát pro ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera k vyjednávání o Zákoně o státní službě s Evropskou komisí. Koalici se podařilo dosáhnout finální dohody týkající se služebního zákona, což povede k odpolitizování chodu úřadů a výraznému omezení možnosti korupčního jednání úředníků. Služební zákon zároveň zažehná hrozbu zastavení čerpání evropských fondů. Vláda tak plní další ze svých prioritních závazků vůči občanům České republiky.

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie

Související zprávy

Fotogalerie [F] fotogalerie