Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Aktuálně

5. 10. 2011 12:24

Vláda odvolala členy rady pro výzkum, vývoj a inovace

Premiér byl dlouhodobě s činností rady nespokojený. Jmenování nových členů bude vláda řešit do konce října.

Pro zobrazení videa je nutné povolit JavaScript. Zde jsou instrukce jak povolit JavaScript ve Vašem webovém prohlížeči.

Nahrává se přehrávač videa ...

Došlo k tomu, že ze stávající rady rezignovalo, resp. avizovalo rezignaci pro nespokojenost takřka polovina těchto členů,“ řekl předseda vlády s tím, že se chce vyhnout sporům mezi akademiky a firmami. Podle Petra Nečase docházelo na jednání Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace k silnému pnutí mezi jednotlivými zástupci, kteří se nedokázali ani dohodnout na jednom návrhu rozpočtu pro vědu. Připomenul, že radu zdědil po svém předchůdci Janu Fischerovi.

Na odvolání a následném znovusestavení rady s tím, že v ní zasednou i někteří dosavadní členové, se premiér dohodl s radou minulý týden. Nutné je obsadit tři místa po zástupcích Svazu průmyslu a dopravy Jaroslavu Mílovi, Pavlu Kafkovi a Zbyňku Frolíkovi, kteří na působení v radě rezignovali před několika měsíci. Odchod avizovali i další členové poradního orgánu tak, že by byla rada neusnášeníschopná.

V současné radě se podle předsedy vlády projevovalo velmi silné a nefunkční napětí mezi zástupci jednotlivých institucí, především mezi zástupci Akademie věd, vysokých škol a průmyslové sféry. Nová rada by měla být založena především na renomovaných osobnostech vědeckého a výzkumného života.

Jmenování nové rady podle Petra Nečase také souvisí s dalšími koncepčními kroky, jako je vytvoření pozice hlavního vědeckého poradce předsedy vlády, do které premiér minulý týden jmenoval bývalého rektora Masarykovy univerzity Petra Fialu. Spadat pod něj bude vládní odbor pro výzkum, vývoj a inovace.

Radu, která dnes skončila, jmenoval Fischer v květnu 2010. Akademická obec tehdy požadovala výměnu členů rady. Vědci, zejména z Akademie věd, totiž nebyli spokojeni s metodikou hodnocení výsledků vědecké práce, kterou předchozí rada vypracovala a která byla podkladem pro rozdělování subvencí ze státního rozpočtu na výzkum a vývoj.

S využitím ČTK

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie [F] fotogalerie