Aktuálně
21. 9. 2016 10:55
Vláda chce do státní služby přilákat nové odborníky. Platové tarify budou více motivační
„Chceme udělat státní službu atraktivnější, odměny by měly být konkurenceschopné, tak abychom přilákali do služeb státu i experty ze soukromé sféry,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.
Na základě analýzy zpracované pracovní skupinou ustavenou Koaliční radou, byla do nařízení vlády začleněna možnost určení až dvojnásobného platového tarifu klíčovým odborníkům na služebních místech v rámci tří oborů služby, a to Lékařská posudková služba, Legislativa a právní činnost a Informační a komunikační technologie. U státních zaměstnanců s opakovaně vynikajícím služebním hodnocením a nejvyšší možnou bodovou klasifikací bude umožněn zrychlený postup do vyššího platového stupně přičtením pěti let k započitatelné praxi. U státních zaměstnanců na služebních místech zařazených do 12. a vyšší platové třídy, tj. s požadovaným vysokoškolským vzděláním, se zvětší rozdíly ve výši platových tarifů mezi jednotlivými platovými třídami o 10 až 16 procent. Služební orgán může označit maximálně 5 procent služebních míst ve služebním úřadu za klíčová. Zaměstnanců, kteří jsou pod služebním zákonem, je momentálně přibližně 65 tisíc.
S účinností od 1. listopadu 2016 dojde k plošnému navýšení všech platových tarifů státních zaměstnanců o čtyři procenta. Tento záměr vláda deklarovala již ve svém červencovém usnesení. K dílčím změnám dochází s účinností od 1. ledna 2017 také v úpravě poskytování zvláštního příplatku, a to například u některých správních činností vykonávaných lékařskou posudkovou službou.
Důvodem zvýšení platových tarifů a přijetí dalších uvedených opatření je snaha kvalitativně i kvantitativně zabezpečit fungování státní správy po personální stránce. Přijatá opatření mají za cíl řešit zejména akutní nedostatek klíčových odborníků, u kterých se vyžaduje plnění náročných služebních úkolů, například IT specialisté, a posílit motivaci perspektivních zaměstnanců ke vstupu do státní služby a setrvání v ní.