Aktuálně

2. 11. 2020 13:07

Tripartita jednala o pomoci podnikatelům, zaměstnancům i regionům

Tisková konference po zasedání tripartity, 2. listopadu 2020.
Tisková konference po zasedání tripartity, 2. listopadu 2020.
Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů se v pondělí 2. listopadu 2020 sešli prostřednictvím videokonference na jednání tripartity. Sociální partneři diskutovali aktuálně platná opatření v souvislosti s koronavirovou krizí, pomoc strukturálně znevýhodněným regionům, nový stavební zákon nebo sociální opatření v souvislosti s útlumem těžby uhlí.

Poslední jednání Rady hospodářské a sociální dohody se uskutečnilo před třemi týdny. Během této doby se sešly k jednání pracovní týmy pro zaměstnávání zahraničních pracovníků, tým pro BOZP a pracovní tým pro dopravu a dopravní infrastrukturu. Pracovní týmy se scházejí pravidelně a většinou jednají prostřednictvím videokonferencí. 

Nový stavební zákon

Nový stavební zákon výrazně urychlí povolování všech staveb. Do roka budou stavebníci vědět, zda mohou stavět či nikoliv. A to včetně odvolání a přezkumu. Pro občany, kteří si chtějí postavit rodinný dům, zákon zavádí zrychlené řízení. Stavební zákon zavádí několik nových principů a opatření. Jsou to především pevně stanovené lhůty pro rozhodování, fikce souhlasu k vyjádření dotčeného orgánu a opatření proti nečinnosti stavebního úřadu. Nový stavební zákon také přinese už jen jedno řízení místo stávajícího územního a stavebního řízení.

Sociální opatření v souvislosti s útlumem těžby uhlí

Z důvodu útlumu těžby ve společnostech OKD a Sokolovská uhelná přijala vláda opatření, která částečně sníží negativní sociální dopady na propouštěné zaměstnance a jejich rodinné příslušníky. Souhrnná výše pomoci zaměstnancům OKD by měla být cca 804 mil. Kč. V případě zaměstnanců Sokolovské uhelné by výše pomoci měla činit cca 137 mil. Kč.

Akční plán Programu RE:START

Díky programu RE:START byly podpořeny projekty v hodnotě cca 8 mld. Kč. Moravskoslezský kraj obdržel 4,19 mld. Kč, Ústecký kraj byl podpořen částkou 2,49 mld. Kč a Karlovarský kraj získal 1,31 mld. Kč. Aktuálně probíhá finalizace 4. Akčního plánu, který je zaměřen na problematiku komunitní energetiky, digitalizace, OZE, podpory podnikání v dotčených regionech, využití lokalit po těžbě, podpora základního a středního školství.

Valorizace zvláštního příplatku a příplatku za práci ve ztíženém pracovním prostředí

Výsledkem dosavadních jednání jsou tři možné varianty valorizace dotčených příplatků. Při navýšení spodních i horních hranic uvedených příplatků o 25 % by se jednalo o roční náklady ve výši cca 2,6 mld. Kč. V případě navýšení o 50 % by se v celkovém objemu prostředků na platy jednalo o cca 5,2 mld. Kč. V případě 100 % navýšení by se v celkovém objemu prostředků na platy jednalo o cca 10,4 mld. Kč. Případné navýšení dotčených příplatků bude nutno spojit s poskytnutím dodatečných prostředků na platy a zajištění financování.

Další jednání Rady hospodářské a sociální dohody se uskuteční 14. prosince 2020.

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie

Související zprávy

Fotogalerie [F] fotogalerie